PAP/Rynek Zdrowia | 17-06-2019 11:32

W Chinach zamknięto kilkanaście fabryk leków: w Polsce braki, a na horyzoncie - wzrost cen

Po zamknięciu w Chinach kilkunastu fabryk wytwarzających substancje farmaceutyczne, w Polsce brakuje ponad stu leków, a kolejne wkrótce zdrożeją - informuje w poniedziałek (17 czerwca) Dziennik Gazeta Prawna.

Z Chin pochodzi blisko 80 proc. substancji czynnych używanych w przemyśle farmaceutycznym Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W ostatnich tygodniach chińskie władze zamknęły, ze względów związanych z ochroną środowiska, kilkanaście fabryk wytwarzających substancje czynne do leków. "Odbije się to na sytuacji polskich pacjentów" - ostrzega DGP.

Z Chin pochodzi blisko 80 proc. substancji czynnych używanych w przemyśle farmaceutycznym. Największe firmy, jak Polpharma, kupują półprodukty z różnych źródeł, ale wiele mniejszych opiera się wyłącznie na chińskich.

Już obecnie widać braki ponad 100 produktów leczniczych, zwłaszcza tych stosowanych w terapii cukrzycy, chorób tarczycy, serca, a także leków przeciwbólowych.

"Apteki otrzymują sygnały, że będzie jeszcze gorzej. A na pewno drożej. Bo im mniej fabryk w Chinach i mniej substancji czynnych, tym produkt droższy" - wskazuje DGP w artykule "Chiński problem polskich pacjentów".