×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Używanie leków dopasowanych do DNA pacjenta zmniejsza skutki uboczne. Badacze: to przełom

Autor: • Źródło: PAP03 lutego 2023 17:24

Poważne skutki uboczne leków zmniejszają się o 30 procent, jeśli dawka jest dostosowana do DNA pacjentów, wynika z międzynarodowego badania przeprowadzonego przez Centrum Medyczne Uniwersytetu w Lejdzie (LUMC). Po raz pierwszy wykazano, że przepisywanie preparatów na podstawie profilu DNA faktycznie przynosi efekty.

Używanie leków dopasowanych do DNA pacjenta zmniejsza skutki uboczne. Badacze: to przełom
Holandia: używanie leków dopasowanych do DNA pacjenta wyraźnie zmniejsza skutki uboczne Fot. Shutterstock

 

Używanie leków dopasowanych do DNA pacjenta zmniejsza skutki uboczne

- To naprawdę przełom - twierdzi profesor farmacji klinicznej Henk-Jan Guchelaar, jeden z autorów badania, cytowany w komunikacie prasowym. Wyniki ustaleń naukowców opublikowane zostały w najnowszym numerze czasopisma medycznego "The Lancet".

Holenderska uczelnia informuje, że w badaniach uczestniczyło blisko 7 tys. osób z siedmiu krajów europejskich.

Badacze przyjrzeli się zwłaszcza 12 genom, o których wiadomo, że wpływają na działanie 39 leków. Najpierw zbadano pacjentów pod kątem tego, jaką dawkę leku można dostosować do tej osoby. Okazało się, że pacjenci ze spersonalizowaną receptą mają średnio o 30 procent mniej skutków ubocznych, takich jak biegunka, anemia, nerwobóle czy utrata smaku, niż pacjenci otrzymujący standardową dawkę - ustalili naukowcy.

- Jedna uniwersalna strategia przepisywania leków jest przestarzała, albowiem wszyscy pacjenci reagują inaczej na ten sam lek  - ocenia LUMC.

Profesor Guchelaar chciałby, aby w przyszłości każdy pacjent dysponował indywidualnym, zbadanym profilem DNA. "W ten sposób możemy sprawić, że leczenie będzie skuteczniejsze i bezpieczniejsze dla pacjenta" - podkreśla naukowiec.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze