Uwaga na leki w czasie upałów

Autor: Luiza Jakubiak/ Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2008 10:39

Biuro WHO w Rzymie wydało komunikat z poradami dla Polaków, jak zachowywać się w czasie fali upałów, coraz częściej nawiedzających nasz kraj. Niepokój dotyczący Polski wynika z tego, że według ekspertów organizacji, nie jesteśmy społeczeństwem przygotowanym na wysokie temperatury.

WHO informuje, jak należy się zachować w czasie upałów. Uczula na zwrócenie szczególnej uwagi na grupy wysokiego ryzyka: dzieci, osoby chore i w podeszłym wieku.

Informuje także o zachowaniu ostrożności wobec stosowania leków i warunków ich przechowywania.

Podstawowym błędem jest otwieranie okien w ciągu dnia. Przyjmuje się bowiem, że temperatura w środku mieszkania w warunkach izolowanych jest niższa niż na zewnątrz. Gdy mieszkanie jest szczególnie nasłoneczniane, a osoba jest nadwrażliwa na wysokie temperatury, najlepiej w czasie największego upału wyjść z domu i poszukać pomieszczenia klimatyzowanego.

Należy przyjmować duże ilości płynów, ale unikać napojów zawierających cukier i alkohol. Unikajmy wtedy wysiłku fizycznego i pobytu na słońcu. Nie zostawiamy w zaparkowanych samochodach dzieci i zwierząt.

Szczególnego traktowania wymagają leki, które w zależności od postaci czy rodzaju substancji czynnej, charakteryzują się różną wytrzymałością termiczną. Leki powinny być przechowywane w takich warunkach, by temperatura nie przekraczała 25 stopni C. Szczególnie chrońmy przed działaniem słońca takie leki, jak antybiotyki, przeciwbólowe i uspakajające.

W tym czasie najlepiej odstawić leki, które blokują proces pocenia się, czyli ochładzania organizmu. Również leki antydepresyjne mogą zakłócać mechanizmy centralnej regulacji temperatury ciała, a antagoniści kanałów wapniowych mogą powodować niedociśnienie.

Dodatkowo w bardzo wysokiej temperaturze może dojść do wzrostu toksyczności przyjmowanych produktów leczniczych. O ile dotychczas stosowanie danego leku nie przynosiło działań niepożądanych, w warunkach upału, takie działania mogą wystąpić.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum