Ustawa refundacyjna: na leki wydamy więcej, czy mniej?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2009 08:35

Czy nowelizacja ustawy refundacyjnej obniży wydatki pacjentów na leki? Gorąca dyskusja w tej sprawie trwa.

Czy pacjenci będą wydawać mniej pieniędzy na leki?

Aptekarze przekonują, że zmiana przepisów pozwoli zmniejszyć wydatki pacjentów, a także NFZ na leki. Nikt jednak jak dotychczas nie oszacował potencjalnych oszczędności. Zdaniem Grzegorza Kucharewicza, prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej, skoro producenci leków są obecni w stanie udzielać nawet kilkudziesięcioprocentowych rabatów wybranym hurtowniom czy aptekom, to równie dobrze mogliby obniżyć ceny leków.

Piotr Kula z firmy Pharma Expert zauważa jednak, że ceny leków w Polsce są i tak jednymi z najniższych w Europie, trudno sobie wyobrazić, by bez przymusu ze strony konkurencji ktokolwiek chciał rezygnować z wyższych marż. Kucharewicz odpowiada, że jest sporo leków, które taniej można kupić w innych krajach, np. na Słowacji, a nawet w Anglii.

Przeciwnicy sztywnych marż podkreślają, że firmy przez co najmniej kilka miesięcy mają zagwarantowany stały poziom cen. Listy refundacyjne, które powinny być aktualizowane co kwartał, w rzeczywistości są zmieniane raz, dwa razy do roku.

Na dodatek przy zmianach list refundacyjnych przedstawicielom resortu zdrowia nie udawało się do tej pory wynegocjować zbyt dużych obniżek cen maksymalnych. Aptekarze wskazują, że udzielanie dużych upustów wybranym dystrybutorom produktów farmaceutycznych powoduje zwiększenie popytu na leki objęte promocjami. To z kolei powoduje dodatkowe koszty dla NFZ.

Wyliczenia Pharma Expert pokazują, że obecnie średnia cena leków refundowanych w aptece jest o około 7 proc. niższa od maksymalnej ceny urzędowej. W ocenie Piotra Kuli próżno oczekiwać, by przy wprowadzaniu cen sztywnych Ministerstwu Zdrowia udało się szybko uzyskać taką obniżkę.

Analitycy zauważają też, że obecnie niemal 30 proc. leków refundowanych sprzedawanych jest nie tylko poniżej ceny maksymalnej, ale i poniżej limitu, do którego dopłaca NFZ. Usztywnienie cen może więc skutkować tym, że opłaty na leki ponoszone przez pacjentów wzrosną średnio o 12 proc. Zwiększyć się też mogą wydatki funduszu.

Zdaniem firmy badawczej IMS Health wydatki pacjentów na leki wzrosną o ponad 700 mln zł rocznie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum