Ustawa refundacyjna: konsekwencją ograniczenie dostępności do leków?

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2011 13:28

Dr Leszek Borkowski, były szef Urzędu Rejestracji Leków, negatywnie ocenia rozwiązania zawarte w rządowej ustawie refundacyjnej.

Ustawa refundacyjna: konsekwencją ograniczenie dostępności do leków?

Dr Leszek Borkowski w wywiadzie dla "Dziennika Polskiego" wyraża opinię, że ustalenie wydatków NFZ na leki refundowane na poziomie 17 proc. zaowocuje ograniczeniem dostępności leków. Według niego wprowadzenie e-recepty byłoby dużo lepszym sposobem na uszczelnienie systemu i ograniczeniem marnotrawstwa leków.

Jednak jego zdaniem, uporządkowanie sposobu wystawiania recept nie jest na rękę dużym koncernom, które mają świadomość, że kontrola tego, co się ordynuje, ograniczyłaby zapisywanie produktów leczniczych. Borkowski przypuszcza, że zakulisowe działania producentów leków mogą być przyczyną niewprowadzenia e-recepty.

Przypomnijmy, że Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia prowadzi obecnie pilotaż e-recepty w Lesznie i powiecie leszczyńskim. Według CSIOZ pierwsza e-recepta w ramach tego projektu zostanie wystawiona już w maju br.

Dr Leszek Borkowski uważa, że zawarte w ustawie usztywnienie cen leków refundowanych zablokuje grę rynkową, a co za tym idzie uniemożliwi obniżanie cen.

Więcej: www.dziennikpolski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum