Ustawa refundacyjna: kary grożą (prawie) wszystkim

Autor: Robert Gontarek/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2012 16:25

Ustawa refundacyjna wprowadziła liczne sankcje związane z rynkiem produktów refundowanych, które mogą być nakładane zarówno na uczestników rynku, czyli firmy farmaceutyczne, hurtownie i apteki, ale także na fundacje lub organizacje pacjenckie.

Przypomniał o tym Łukasz Sławatyniec, prawnik z kancelarii CMS Cameron McKenna, podczas warszawskiej konferencji "Legislacja 2012. Praktyczne aspekty pakietu ustaw zdrowotnych".

Część zachowań traktowana jest przez ustawę refundacyjną jako przestępstwa. Ustawodawca wprowadził głównie sankcje administracyjne, w tym bardzo rzadko stosowane w Polsce kary pieniężne.

Problem ten od dawna budził kontrowersje: zastanawiano się, czy kary finansowe powinny zostać wprowadzone na drodze kar administracyjnych, czy też sposobem karania za przestępstwo powinna pozostać grzywna.

- Gdy popatrzymy na przepisy uchwalane w ostatnich latach, w coraz większej liczbie ustaw widać różnego rodzaju sankcje. Rynek ochrony zdrowia jest na to idealnym przykładem. Nowe sankcje wprowadziła nowelizacja prawa farmaceutycznego z 1 maja 2011 r. Podobnie jest z ustawą refundacyjną. Przepisy sankcjonujące skonstruowane są w taki sposób, że wszyscy uczestnicy rynku farmaceutycznego mogą spodziewać się kar. Ustawa wprowadza zasadę, że ukarany może zostać każdy, każdym rodzajem sankcji i na każdym etapie - zauważa Łukasz Sławatyniec.  

Ustawa refundacyjna nie nakłada natomiast żadnych kar na Ministerstwo Zdrowia lub Narodowy Fundusz Zdrowia za działania niezgodne z prawem. Możliwe jest jednak dochodzenie odpowiedzialności od Skarbu Państwa na zasadach ogólnych.

Urzędnicy muszą też pamiętać, że od ub. r. obowiązuje ustawa o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa.

- Zgodnie z nią urzędnik może ponieść karę finansową do wysokości dwunastu miesięcznych pensji. Wobec kar, które może zapłacić państwo, wydaje się to niewiele. Ale z drugiej strony perspektywa utraty rocznego wynagrodzenia może powstrzymywać przed wydawaniem decyzji w sposób pochopny - podsumowuje Łukasz Sławatyniec.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum