Ustawa refundacyjna. 12 organizacji apeluje o zaprzestanie prac nad jej nowelizacją

Autor: oprac. LJ • Źródło: Rynek Zdrowia19 lipca 2021 13:34

Organizacje branżowe i związki pracodawców wspólnie zaapelowały o odstąpienie od procedowania projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej.

Apel do ministra zdrowia o odstąpienie od procedowania projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej (fot. Luiza Jakubiak/ Rynek Zdrowia)
  • Zapowiadana czwarta fala masowych zakażeń to nie jest dobry moment na tak poważne zmiany - uważają organizacje
  • Potrzebne są szerokie konsultacje proponowanych zmian
  • Zmiany mogą doprowadzić do skutków odwrotnych od oczekiwanych

W liście otwartym do Macieja Miłkowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, sygnatariusze zaznaczają, że zmiany legislacyjne w obszarze dostępu do terapii są potrzebne, ale ani czas procedowania, ani proponowany kierunek zmian zawarty w obecnym projekcie ustawy nie służą podniesieniu bezpieczeństwa lekowego w Polsce.

Sygnatariusze apelu proponują odroczenie procedowania, jasne określenie celów dla nowelizacji ustawy refundacyjnej i szerokie konsultacje proponowanych zmian.

Wspólny apel o odstąpienie od procedowania

8 lipca 2021 roku w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie poświęcone projektowi ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, opublikowanemu 30 czerwca 2021 roku.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele organizacji branżowych i związków pracodawców przyznawali, że zmiany w polskim systemie refundacji są potrzebne, jednocześnie jednak zwracali uwagę decydentów na niebezpieczeństwa wynikające z proponowanych w nowym projekcie zapisów.

16 lipca 12 organizacji branżowych podpisało wspólny apel o odstąpienie od procedowania nowelizacji ustawy refundacyjnej.

Ryzyko czwartej fali epidemii to nie jest dobry czas na zmiany

Zdaniem sygnatariuszy apelu zmiany zaproponowane w obecnym projekcie ustawy o zmianie ustawy refundacyjnej mogą doprowadzić do skutków odwrotnych od oczekiwanych. W opinii przedstawicieli organizacji wpływ projektowanych zapisów na faktyczny dostęp pacjentów do terapii i możliwość zaplanowania leczenia przez klinicystów jest trudny do przewidzenia, a to nie przekłada się na poprawę bezpieczeństwa lekowego Polski.

Sygnatariusze panelu zwrócili także uwagę na niefortunny czas procedowania nowego projektu ustawy.

"Propozycja tak szerokich zmian wprowadzana w dobie pandemii i tuż przed nadejściem zapowiadanej czwartej fali masowych zakażeń o nieznanych konsekwencjach społeczno-gospodarczych jest dla środowiska producentów trudna do akceptacji" – czytamy w liście.

Potrzebne są szersze konsultacje

Organizacje branżowe i związki pracodawców postulują o jasne wyznaczenie celów dla zmian w systemie refundacyjnym. Proponują Ministerstwu Zdrowia odroczenie procedowania a docelowo wspólne, oparte na szeroko zakrojonych konsultacjach z udziałem wszystkich interesariuszy opieki zdrowotnej w Polsce uzgodnienia kształtu ewentualnej nowelizacji ustawy refundacyjnej.

Pod apelem podpisali się:

Krajowi Producenci Leków
Izba Gospodarcza "Farmacja Polska"
INFARMA
Amerykańska Izba Handlowa w Polsce
POLFARMED
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
Lewiatan
Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty (PASMI)
Związek Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych
Pracodawcy RP
Technomed
POLMED

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum