Ukraiński personel trafi do polskich aptek w trybie uproszczonym? Jest apel

Autor: oprac. LJ • Źródło: ZPA PharmaNET10 marca 2022 09:17

Organizacje pracodawców z obszaru farmaceutyczno-aptekarskiego zwróciły się z apelem o wdrożenie rozwiązań mających ułatwić zatrudnienie obywateli Ukrainy w sektorze aptecznym w ramach tzw. systemu uproszczonego.

Ukraiński personel trafi do polskich aptek w trybie uproszczonym? Jest apel
Organizacje pracodawców apelują o ułatwienie zatrudniania farmaceutów z Ukrainy Fot. AdobeStock
  • Organizacje pracodawców zwróciły się z apelem o wdrożenie rozwiązań mających ułatwić zatrudnienie obywateli Ukrainy w sektorze aptecznym, w ramach tzw. systemu uproszczonego
  • Zauważają, że wśród uchodźców, którzy trafiają do Polski, są również przedstawiciele branży farmaceutycznej: farmaceuci i technicy farmaceutyczni 
  • Projekt Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy i ich rodzinom zawiera już podobne przepisy dotyczące lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych - dodają

Ukraińscy farmaceuci i technicy do pracy w polskich aptekach w trybie uproszczonym

Kilka organizacji pracodawców zwróciło się z apelem o "pilne wdrożenie rozwiązań mających ułatwić zatrudnienie obywateli Ukrainy w sektorze aptecznym, w ramach tzw. systemu uproszczonego".

Pismo skierowali do Elżbiety Witek, Marszałek Sejmu i prof. Tomasza Grodzkiego, Marszałka Senatu.

"Stojąc w obliczu tragedii humanitarnej, która dotyka Ukrainę i mając na względzie setki tysięcy uchodźców, którzy trafiają na teren Rzeczypospolitej Polskiej, w tym przedstawicieli branży farmaceutycznej, tj. magistrów farmacji i techników farmaceutycznych, zwracamy się, jako organizacje pracodawców z apelem o pilne wdrożenie rozwiązań mających ułatwić zatrudnienie obywateli tego państwa w sektorze aptecznym, w ramach tzw. systemu uproszczonego" - czytamy w apelu.

Dalej napisano: Pragniemy przypomnieć, że obowiązująca od zeszłego roku procedura nie obejmuje swym zakresem magistrów farmacji czy techników farmaceutycznych. Dziś, w dobie wojny a także wobec trwającej cały czas pandemii oraz mając na uwadze niewielki stopień wyszczepialności społeczeństwa ukraińskiego, rola placówek aptecznych i pracującego w nich profesjonalnego zespołu fachowców jest nie do przecenienia.

Przypominają, że w Polsce można się zaszczepić już w prawie 1800 aptekach, w których do tej pory podano 1,7 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19.

Dlatego organizacje zwracają się z prośbą o wdrożenie odpowiednich rozwiązań prawnych umożliwiających podjęcie pracy przez ukraiński personel farmaceutyczny w polskich aptekach.

"W ocenie naszych organizacji w tym celu należy wprowadzić stosowne przepisy do projektu Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy i ich rodzinom w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Projekt zawiera już podobne przepisy dotyczące lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych. Farmaceuci i technicy farmaceutyczni zostali w projekcie pominięci, co uderza nie tylko w znaczną grupę uchodźców, ale pośrednio również w dostępność usług świadczonych obecnie w aptekach dla pacjentów" - oceniają.

Pod apelem podpisały się:

  • Business Centre Club
  • Konfederacja Lewiatan
  • Pracodawcy RP
  • Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
  • Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum