USA: w domu zrobią sobie testy genetyczne

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2010 15:41

Już w najbliższych dniach w amerykańskich aptekach będzie można kupić testy genetyczne.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, testy zwane Insight (Wgląd), w cenie od 20 do 30 dolarów za sam zestaw do badań, chce od piątku (14 maja) wprowadzić do 6 tys. aptek sieci Walgreens w USA firma Pathway Genomics z San Diego.

Nabywcy testu maja pozostawić na nim swoją ślinę i przesłać próbkę do firmy. Po tygodniu będzie można sprawdzić wyniki testu w internecie (Pathway zapewnia, że strona będzie całkowicie bezpieczna).

W zależności od wykupionej usługi będzie można dowiedzieć się np.  jak organizm reaguje na dziesięć substancji – w tym kofeinę czy standardowe leki na raka lub obniżające poziom cholesterolu. Np. za 179 dolarów dowiemy się, czy mamy genetyczne skłonności do chorób serca, białaczki lub innych typów raka. Za 249 dolarów można otrzymać pełen zestaw wszystkich testów.

Genetycy uważają jednak, że zwykłemu Kowalskiemu taki test na nie wiele się zda, ponieważ żeby go dobrze odczytać potrzebny jest specjalista. Ludzie mogą na podstawie badania nie zweryfikowanego przez specjalistę podejmować złe życiowe decyzje dotyczące swojego zdrowia lub niepotrzebnie żyć w strachu.

Badania genetyczne są oczywiście jak najbardziej pożądanym dobrem nauki. Dzięki nim niedawno, jak podawaliśmy, na świat przyszło pierwsze dziecko poczęte ze świeżo zapłodnionej komórki jajowej, która została wcześniej przebadana pod kątem wad genetycznych.

2-miesięczny chłopiec został poczęty w klinice leczenia niepłodności w Nottingham z pomocą technologii wspomagającej efekt sztucznego zapłodnienia – porównawczej hybrydyzacji genomowej z wykorzystaniem mikromacierzy (aCGH). Pozwala ona na szybką analizę zarodków lub komórek jajowych pod kątem anomalii chromosomalnych. W rezultacie do macicy implantuje się zapłodnione jajeczka, które są pozbawione wad genetycznych.

Taka możliwość to błogosławieństwo dla rodziców z obciążeniami genetycznymi, choć i w tym przypadku etycy mają wątpliwości czy to aby nie doprowadzi do chęci selekcji zarodków pod względem cech genetycznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum