USA: pozwolenie FDA na nowy lek w chorobach rzadkich

Autor: biotechnologia.pl/ Rynek Zdrowia • • 23 czerwca 2009 11:28

Amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności (FDA) dopuściła do obrotu produkowany przez Novartis lek przeciwzapalny Ilaris (canakinumab). Ma on służyć leczeniu dzieci chorych na CAPS.

Cryopyrin-Associated Periodic Syndrome, to grupa rzadkich, trwających całe życie autoimmunizacyjnych chorób charakteryzujących się wyniszczającymi objawami.

CAPS spowodowane jest przez mutację genu prowadzącą do nadprodukcji IL-1beta, której obecność doprowadza do postępującego stanu zapalnego i wyniszczenia. Symptomy schorzenia, takie jak wyniszczenie ogólnoustrojowe, wysypka, gorączka, bóle głowy, bóle stawowe, zapalenie tkanki łącznej mogą występować od momentu urodzin, jak i pojawić się z dnia na dzień w trakcie trwania potencjalnie normalnego życia.

Ilaris, pierwotnie znany pod nazwą ACZ885, jest w pełni ludzkim przeciwciałem monoklonalnym, które selektywnie i szybko wiąże się z IL-1 beta. Schemat dawkowania to podanie raz na osiem tygodni. Ponad 90 proc. przebadanych pacjentów nie skarżyło się na miejscowe odczyny zapalne po wykonaniu zastrzyku, a jeśli takowe występowały, to nie przekraczały one umiarkowanego stopnia swojego nasilenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum