USA: nowa terapia w przewlekłej postaci AZS dopuszczona do obrotu

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2017 15:13

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dopuściła pierwszy lek biologiczny do leczenia dorosłych pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS) o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim.

USA: nowa terapia w przewlekłej postaci AZS dopuszczona do obrotu
FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Dupixent (dupilumab) firm Sanofi oraz Regeneron Pharmaceuticals podawany jest w postaci iniekcji. Leczenie tym preparatem ma dotyczyć pacjentów, u których przebiegu choroby nie udaje się kontrolować za pomocą miejscowych leków dostępnych na receptę i/lub niekwalifikujących się do ich stosowania.

- Osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry o umiarkowanym lub ciężkim nasileniu muszą się zmagać z silnymi objawami, które mogą wywierać niekorzystny wpływ na ich funkcjonowanie przez większość życia - stwierdziła Julie Block, prezes stowarzyszenia National Eczema Association.

Podkreśliła, że dotychczas istniało niewiele możliwości leczenia osób z AZS o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu, u których choroby i tak nie udawało się opanować. Z tego względu dopuszczenie do stosowania dupilumabu jest tak ważne.

Jest to ludzkie przeciwciało monoklonalne, które zaprojektowano w taki sposób, aby swoiście hamowało nadaktywne przekazywanie sygnałów przez dwa kluczowe białka - IL-4 i IL-13, które uważa się za główne czynniki odpowiedzialne za utrzymujące się zapalenie u podłoża AZS.

Lek jest dostępny w postaci ampułkostrzykawek i może być samodzielnie wstrzykiwany podskórnie przez pacjenta co dwa tygodnie po początkowej dawce nasycającej. Dupixent można stosować z miejscowymi kortykosteroidami lub bez. Nie należy go podawać pacjentom z alergią na dupilumab lub na którykolwiek ze składników produktu Dupixent.

Atopowe zapalenie skóry, najczęstsza postać wyprysku, to przewlekłe schorzenie zapalne, którego objawy często występują w postaci wysypki na skórze. Wysypki w większości przypadków pokrywają znaczną część powierzchni ciała i mogą im towarzyszyć: nasilony, uporczywy świąd, suchość skóry oraz jej pękanie, zaczerwienienie, powstawanie strupów i sączenie wydzieliny.

Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych nowych opcji terapeutycznych potrzebuje 300 tys. dorosłych pacjentów z nieopanowanym AZS o umiarkowanym lub ciężkim nasileniu.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum