PAP/Rynek Zdrowia | 22-10-2019 16:49

USA: drony dostarczą leki na receptę wprost do domów chorych

Używający dronów oddział firmy kurierskiej UPS Flight Forward wkrótce rozpocznie powietrzne dostawy leków na receptę wprost do domów chorych. Usługa zadebiutuje w 1-2 miastach USA w ramach współpracy z firmą farmaceutyczną CVS Health - podała agencja Reutera.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W ocenie agencji inicjatywa wskazuje na kierunek planowanego rozszerzenia działalności firmy dostawczej. Obecnie UPS Flight Forward świadczy swoje usługi jedynie na zamkniętym terenie kampusów uniwersyteckich czy szpitalnych.

- Flight Forward będzie negocjować z kolejnymi klientami z innych branż w celu zapewnienia dodatkowych rozwiązań dostaw tzw. ostatniej mili i przesyłek pilnych - wskazał dyrektor ds. strategii i transformacji UPS Scott Price.

Na początku października oddział firmy kurierskiej UPS otrzymał w USA uprawnienia do działania w charakterze linii lotniczej korzystającej z dronów. Piloci nie muszą już utrzymywać kontaktu wzrokowego z dronem, co poszerza możliwości dostaw. Oznacza to także wyprzedzenie konkurencji w dziedzinie dostarczania paczek dronami, gdzie swoje rozwiązania opracowują m.in. Amazon i Alphabet - przypomniała agencja Reutera.

Agencja oceniła, że biznes podniebnych dostaw jest jeszcze w początkowych etapach rozwoju, a odpowiednie regulacje prawne pojawią się najprawdopodobniej dopiero w 2021 r.

W poniedziałek Flight Forward wraz ze start-upem Matternet ogłosili umowę dot. dostaw próbek biologicznych i innych materiałów na terenie kampusu szpitala medycyny akademickiej Uniwersytetu w Utah. Usługa ma funkcjonować podobnie do dostaw na terenie szpitala WakeMed w Karolinie Północnej, gdzie drony przenoszą już próbki krwi i tkanek z głównych punktów szpitala do centralnego laboratorium.

UPS poinformował także, że podpisał umowę na identyczne usługi z dostawcą usług zdrowotnych Kaiser Permanente. Drony Flight Forward wykorzysta też dystrybutor leków AmerisourceBergen, który użyje urządzeń do przenoszenia leków, zaopatrzenia i dokumentacji medycznej na terenie placówek, które obsługuje.

Rywal UPS FedEx we współpracy z Wing Aviation (Alphabet) w zeszłym tygodniu dostarczył zaś paczkę dronem do domu mieszkalnego w mieście Christiansburg w stanie Wirginia - wskazał Reuter.