USA: cena leku, która wzrosła 55-krotnie, wkrótce spadnie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 23 września 2015 11:25

O 32-letnim Shkrelim, szefie Turing Pharmaceuticals zrobiło się głośno, kiedy New York Times opisał sprawę leku Daraprim, stosowanego jako część procedury leczenia potencjalnie śmiertelnej choroby pasożytniczej - toksoplazmozy. Lek stosowany jest również w leczeniu osób z osłabionym systemem odpornościowym, np. chorych na AIDS.

USA: cena leku, która wzrosła 55-krotnie, wkrótce spadnie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W sierpniu prawa do leku nabył koncern Turing Pharmaceuticals. Kilka dni temu podniósł cenę Daraprimu 55-krotnie. Tabletka, która wcześniej kosztowała 13,5 dol., teraz miała kosztować aż 750 dol. To oznacza drastyczny wzrost kosztów leczenia dla pacjentów stosujących ten lek. Chorzy na AIDS w Polsce go nie stosują, ale w USA w ub.r. wypisano na niego 8,8 tys. recept.

We wtorek (22 września) Martin Shkreli udzielił krótkiego, telefonicznego wywiadu telewizji NBC News. Zadeklarował, że po medialnej burzy, jaka rozpętała się wokół jego decyzji, obniży cenę leku.

Szef Turing Pharmaceuticals nie podał, jaka ma być nowa cena Daraprimu. Zapowiedział tylko, że ogłosi to za kilka tygodni, kiedy będzie już dokładnie znał przychody z jego sprzedaży. Jego zdaniem firma powinna przynajmniej wychodzić na zero, albo mieć z leku niewielki zysk.

Więcej: www.wyborcza.biz

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze