PAP/Rynek Zdrowia | 03-07-2012 08:39

USA: GlaxoSmithKline zapłaci rządowi za nadużycia 3 mld USD

Brytyjski koncern farmaceutyczny GlaxoSmithKline uznał się w poniedziałek (2 lipca) za winnego stawianych mu zarzutów i zgodził się zapłacić 3 mld USD jako zadośćuczynienie za swoje działania, określane jako największe w dziejach USA wyłudzenie w ochronie zdrowia.

Porozumienie, które wymaga jeszcze zatwierdzenia przez sąd, zakończy postępowanie w sprawie łamania przez GlaxoSmithKline (GSK) amerykańskiego prawa przy sprzedawaniu kilku produktów tej firmy.

Jak ustaliło prowadzone przez ministerstwo sprawiedliwości USA śledztwo, GSK zalecał podawanie swojego specyfiku antydepresyjnego Paxil pacjentom w wieku poniżej 18 lat, choć był on dopuszczony do stosowania tylko u dorosłych oraz propagował wykorzystywanie swego leku Wellbutrin poza dozwolonym zakresem jego używania, w tym do kuracji odchudzających i leczenia zaburzeń seksualnych.

By osiągnąć swoje cele GSK nie cofał się przed rozpowszechnianiem mylącego artykułu z czasopisma medycznego oraz zdobywania przychylności lekarzy poprzez fundowanie im posiłków i kuracji w spa. Koncern złamał też prawo, odmawiając udostępnienia amerykańskiemu Zarządowi Żywności i Leków (U.S. Food and Drug Administration) danych, pozwalających na bezpieczne stosowanie jego leku przeciwcukrzycowego Avandia.

Sprzeczne z prawem praktyki GSK rozpoczęły się w latach 90. ub. w. i w przypadku blokowania danych na temat Avandii ciągnęły się do 2007 r. Koncern uznał się za winnego trzech stawianych mu zarzutów popełnienia przestępstwa, z których każdy dotyczył jednego z leków.

Porozumienie o ugodzie z GSK "nie ma precedensu zarówno pod względem kwoty, jak i zakresu" - ocenił zastępca prokuratora generalnego USA James Cole. Jak zaznaczył, jest to akt historyczny i "wyraźne ostrzeżenie dla każdej firmy, która zdecydowałaby się złamać prawo". Na mocy ugody farmaceutyczny gigant wypłaci władzom Stanów Zjednoczonych 1 mld USD z tytułu zarzutów natury karnej i 2 mld USD jako uregulowanie roszczeń cywilnoprawnych.

Część tych ostatnich dotyczy strat, jakie w latach 1994-2003 poniósł współfinansowany przez władze stanowe i federalne program opieki zdrowotnej dla osób ubogich Medicaid, kupując od GSK leki po zawyżonych cenach.