URPL: żaden lek nie wykazał jeszcze skuteczności w leczeniu COVID-19, ale...

Autor: URPL/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2020 18:20

W ciągu ostatnich tygodni i miesięcy Europejska Agencja Leków (EMA) współpracowała z wieloma twórcami leków i trwa wiele prac nad nimi. Jednak żaden lek nie wykazał jeszcze skuteczności w leczeniu COVID-19 - poinformował we wtorek (31 marca) Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Prace na skutecznym lekiem zwalczającym COVID-19 trwają; FOT. Shutterstock

Informacja prezesa URPL dotyczy aktualnego komunikatu Europejskiej Agencji Leków ws. opracowywanych terapii i szczepionek przeciwko COVID-19.

 "Wspieranie szybkiego opracowywania, zatwierdzania skutecznych i bezpiecznych metod leczenia oraz szczepionek przeciwko COVID-19 jest najwyższym priorytetem Europejskiej Agencji Leków (EMA) w ratowaniu życia podczas pandemii" - czytamy w informacji. 

Choć na razie nie ma skutecznych leków, to do potencjalnych metod leczenia COVID-19, które przechodzą badania kliniczne w celu oceny bezpieczeństwa i skuteczności w leczeniu choroby - jak wskazuje URPL - należą: remdesiwir, lopinawir/rytonawir, chlorochina i hydroksychlorochina, interferony ogólnoustrojowe, w szczególności interferon beta i przeciwciała monoklonalne.

URPL, powołując się na EMA, informuje też, że dwie szczepionki przeciwko COVID-19 zostały już wprowadzone do badań klinicznych fazy I.

"W oparciu o obecnie dostępne informacje i wcześniejsze doświadczenia dotyczące ram czasowych opracowania szczepionki, EMA szacuje, że może minąć co najmniej rok, zanim szczepionka przeciwko COVID-19 będzie gotowa do zatwierdzenia i dostępna w wystarczających ilościach, aby umożliwić szerokie zastosowanie" - podsumowuje URPL.

Więcej: urpl.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum