URPL ws. nadzoru nad stosowaniem chlorochiny i hydroksychlorochiny w leczeniu COVID-19

Autor: URPL/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2020 17:31

W środę (1 kwietnia) prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych opublikował informację w sprawie komunikatu Europejskiej Agencji Leków dotyczącego stosowania chlorochiny i hydroksychlorochiny wyłącznie w badaniach klinicznych i programach pilnej pomocy w leczeniu COVID-19.

URPL infrmuje o zasadach stosowania chlorochiny i hydroksychlorochiny w terapii COVID-19

Jak czytamy w informacji „chlorochina i hydroksychlorochina, dwie substancje czynne stosowane w lekach zatwierdzonych do leczenia malarii i niektórych chorób autoimmunologicznych, są obecnie badane na całym świecie w kierunku ich wykorzystania do leczenia choroby koronawirusowej (COVID-19). Jednak skuteczność w leczeniu COVID-19 nie została jeszcze wykazana w badaniach”.

Europejska Agencja Leków (EMA) podkreśla, że bardzo ważne jest, aby pacjenci i pracownicy ochrony zdrowia stosowali chlorochinę i hydroksychlorochinę tylko zgodnie z zatwierdzonymi wskazaniami, w ramach badań klinicznych lub krajowych programów pilnej pomocy leczenia COVID-19 - informuje URPL.

„Zarówno chlorochina, jak i hydroksychlorochina mogą powodować poważne działania niepożądane, szczególnie w dużych dawkach lub w połączeniu z innymi lekami. Nie wolno ich stosować bez recepty i bez nadzoru lekarza. EMA wskazuje także na fakt, że chlorochina i hydroksychlorochina są istotnymi lekami dla pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi” – czytamy w informacji.

URPL przypomina pacjentom, aby stosowali chlorochinę lub hydroksychlorochinę tylko, jeśli została ona przepisana przez lekarza w związku z występującą chorobą. W przypadku COVID-19 cholochinę i chydroksychlorochinę należy stosować zgodnie z ustalonymi krajowymi protokołami i zatwierdzoną ulotką dla pacjenta oraz Charakterystyką Produktu Leczniczego.

Więcej: urpl.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum