URPL udostępnia przepis na roztwór antyseptyczny. Może być robiony w aptece

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2020 17:09

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) opublikował w środę (11 marca) przepis na etanolowy roztwór antyseptyczny do stosowania na skórę, który będzie mógł być przygotowywany w aptece.

Etanolowy roztwór antyseptyczny do stosowania na skórę będzie mógł być przygotowywany w aptece. Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

Wprowadzenie do Farmakopei Polskiej monografii dla etanolowego roztworu antyseptycznego do stosowania na skórę (Solutio antiseptica spirituosa ad usum dermicum) w trybie pilnym spowodowane jest szczególną sytuacją epidemiologiczną związaną z zakażeniami koronawirusem powodującym chorobę zakaźną COVID-19.

Monografia - jak zaznaczono - została opracowana dla rekomendowanego przez WHO składu preparatu do dezynfekcji skóry.

Monografia umożliwi m.in. sporządzanie w aptece preparatu jako "lek apteczny", tzn. zgodnie z definicją w ustawie Prawo farmaceutyczne, jako produkt przeznaczony do wydania w aptece.

We wtorek Główny Inspektor Farmaceutyczny, wobec zagrożenia epidemiologicznego, poinformował, że apteki mające izby recepturowe do samodzielnego przygotowywania leków, mogą wydawać środki dezynfekujące w opakowaniach własnych, bądź dostarczonych przez pacjentów. Chodziło o dzielenie dużych opakowań na mniejsze.

Obecnie, w oparciu o przepis - farmaceuci mogą już sami sporządzać roztwory antyseptyczne w aptekach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum