URPL przypomina o jedynym dopuszczalnym wskazaniu tolperyzonu

Autor: URPL/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2020 11:15

Jak przypomniał w poniedziałek (25 maja) Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, tolperyzon należy przepisywać wyłącznie dorosłym pacjentom w leczeniu spastyczności poudarowej.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

URPL przypomina się lekarzom, że w Unii Europejskiej jedynym dopuszczonym wskazaniem tolperyzonu jest leczenie objawowe spastyczności poudarowej u pacjentów dorosłych. Stosowanie produktów leczniczych zawierających tolperyzon ograniczono wyłącznie do tego wskazania w 2013 r., ponieważ w innych zastosowaniach nie wykazano, aby korzyści przewyższały ryzyko potencjalnych ciężkich reakcji nadwrażliwości.

Jak podaje Urząd, ostatnie wyniki badań dotyczące stosowania leku i spontaniczne raporty o niepożądanych działaniach leku wskazują, że tolperyzon jest nadal szeroko przepisywany poza warunkami pozwoleń na dopuszczenie do obrotu, głównie we wskazaniach, które zostały wycofane w 2013 r. (np. schorzeń układu ruchowego pochodzenia mięśniowo-szkieletowego).

W komunikacie pokreślono, że pacjentów należy ostrzec o ryzyku wystąpienia reakcji nadwrażliwości podczas leczenia tolperyzonem. Należy zalecić też natychmiastowe zaprzestanie przyjmowania produktu i skontaktowanie się z lekarzem, jeśli wystąpią objawy nadwrażliwości.

Więcej: www.urpl.gov.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum