URPL: pojawią się leki z symbolem czarnego trójkąta

Autor: URPL/ Rynek Zdrowia • • 03 września 2013 14:51

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych przypomina, że od 1 września 2013 r. mogą pojawić się w obrocie leki, których ulotki dla pacjenta i charakterystyki produktu leczniczego będą oznaczone symbolem czarnego odwróconego trójkąta.

URPL: pojawią się leki z symbolem czarnego trójkąta
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dodatkowe monitorowanie to procedura wprowadzona przepisami Dyrektywy 84/2010/WE. Dotyczy ona produktów  leczniczych, których profil bezpieczeństwa jest szczególnie wnikliwie oceniany. Obejmuje przede wszystkim leki stosowane od niedawna. Nie oznacza to, że są to leki, których używanie obarczone jest większym ryzykiem.


W procedurze dopuszczania do obrotu dane na ich temat oceniane były według obowiązujących przepisów i standardów naukowych, jednak ze względu na krótki okres obserwacji wiedza o tych lekach jest niepełna.

Dodatkowe monitorowanie ma na celu zwiększenie skuteczności systemu nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii i szybsze niż dotychczas zgromadzenie pełnej wiedzy o leku. W ulotce i charakterystyce produktu leczniczego  każdego leku dodatkowo monitorowanego, obok symbolu czarnego odwróconego trójkąta znajduje się apel o zgłaszanie działań niepożądanych związanych z jego stosowaniem. Standardowy okres takiej obserwacji to 5 lat.


Pełna wiedza o leku służy pacjentowi i pomaga podejmować decyzje terapeutyczne lekarzowi sprawującemu nad nim opiekę. Chory ma prawo znać potencjalne zagrożenia jakie mogą towarzyszyć terapii, a gdy takie wystąpią umieć powiązać je z lekiem. Pozwala to w wielu przypadkach na ograniczenie ryzyka i zapobieżenie niekorzystnym reakcjom na dany produkt leczniczy.

Więcej: http://www.urpl.gov.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum