URPL ostrzega: te antybiotyki wywołują ciężkie działania niepożądane

Autor: URPL/Rynek Zdrowia • • 09 kwietnia 2019 09:50

URPL informuje, że po zastosowaniu antybiotyków chinolonowych i fluorochinolowych zgłaszano występowanie zaburzających sprawność, długotrwałych i potencjalnie nieodwracalnych działań niepożądanych głównie układu mięśniowo-szkieletowego i nerwowego.

URPL ostrzega: te antybiotyki wywołują ciężkie działania niepożądane
URPL Urząd podkreśla, że należy zachować szczególną ostrożność przy przepisywaniu tych leków m.in. osobom w podeszłym wieku i pacjentom z zaburzeniami czynności nerek. Fot. Archiwum

Jak informuje Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, EMA dokonała przeglądu antybiotyków z grupy fluorochinolonów i chinolonów stosowanych ogólnoustrojowo i w postaci wziewnej w celu oceny ryzyka wystąpienia ciężkich, długotrwałych (trwających miesiące lub lata) powodujących zaburzenie sprawności i potencjalnie nieodwracalnych działań niepożądanych, które wpływają głównie na układ mięśniowo-szkieletowy i nerwowy.

Ciężkie działania niepożądane układu mięśniowo-szkieletowego obejmują zapalenie ścięgien, zerwanie ścięgien, bóle mięśni, osłabienie mięśni, bóle stawów, obrzęk stawów i zaburzenia chodu. Ciężkie działania niepożądane obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego obejmują neuropatię obwodową, bezsenność, depresję, zmęczenie, zaburzenia pamięci, a także zaburzenia widzenia, słuchu, węchu i smaku.

Zgłoszono tylko kilka przypadków dot. wystąpienia zaburzeń sprawności i potencjalnie nieodwracalnych działań niepożądanych, ale można założyć niedoszacowanie. Z uwagi na ciężki charakter tych reakcji u osób wcześniej zdrowych, każdą decyzję o przepisaniu chinolonów i fluorochinolonów należy podejmować indywidualnie po dokładniej ocenie korzyści i ryzyka.

URPL podaje, że leki zawierające cynoksacynę, flumechinę, kwas nalidyksowy i kwas pipemidowy zostaną usunięte z rynku. Nie należy przepisywać leków zawierających fluorochinolony lub chinolony: w celu leczenia niezbyt ciężkich lub samoograniczających się zakażeń (takich jak zapalenie gardła, migdałków i ostre zapalenie oskrzeli)  w leczeniu zakażeń niebakteryjnych, np. niebakteryjnego (przewlekłego) zapalenia gruczołu krokowego, w leczeniu łagodnych do umiarkowanych zakażeń, pacjentom, u których występowały wcześniej ciężkie działania niepożądane związane ze stosowaniem antybiotyku chinolonowego lub fluorochinolonowego.

Urząd podkreśla, że należy zachować szczególną ostrożność przy przepisywaniu tych leków osobom w podeszłym wieku, pacjentom z zaburzeniami czynności nerek, pacjentom po przeszczepieniu narządów oraz leczonych jednocześnie kortykosteroidami, ponieważ związane ze stosowaniem fluorochinolonu ryzyko zapalenia ścięgna i zerwania ścięgna może być u tych pacjentów zwiększone. Należy unikać jednoczesnego stosowania kortykosteroidów z fluorochinolonami.

Należy poinformować pacjentów, aby przerwali leczenie oraz skontaktowali się z lekarzem w celu uzyskania dalszych informacji w razie wystąpienia pierwszych oznak ciężkiego działania niepożądanego.

Więcej: urpl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum