UOKiK zgadza się na przejęcia kontroli na rynku farmaceutycznym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2010 11:34

Adamed może przejąć kontrolę nad Polfą Pabianice, a Cephalon nad Mepha.

Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zgodziła się na kolejne koncentracje na rynku farmaceutycznym.

Adamed i Polfa Pabianice zajmują się produkcją i sprzedażą leków oraz substancji czynnych. Polfa Pabianice wchodzi w skład Polskiego Holdingu Farmaceutycznego należącego do Skarbu Państwa. Transakcja ma polegać na zakupie przez Adamed akcji Polfy Pabianice, stanowiących 85, 04 proc. jej kapitału zakładowego. Jej celem jest poszerzenie działalności Adamed na polskim rynku, m.in. poprzez włączenie do oferty produktów leczniczych wydawanych bez recepty.

Prezes UOKiK wyraziła również zgodę na inną transakcję pomiędzy producentami leków. Przejęcie spółki Mepha przez Cephalon nie będzie miało negatywnych skutków dla konkurencji w Polsce. Cephalon ma w naszym kraju spółkę zajmującą się promocją produktów, natomiast Mepha nie posiada podmiotów zależnych w Polsce.

Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji na terenie Polski.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum