UOKiK: warunkowa zgoda na przejęcie w branży farmaceutycznej

Autor: UOKiK/rynekzdrowia.pl • • 26 marca 2012 15:11

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał warunkową zgodę na przejęcie Polfy Warszawa przez Polpharmę. Transakcja ma się jednak odbyć pod warunkiem, że przejmująca spółka sprzeda wszelkie prawa do trzech leków.

W październiku 2011 r. do UOKiK wpłynął wniosek Zakładów Farmaceutycznych Polpharma o przejęcie kontroli nad Zakładami Farmaceutycznymi Polfa w Warszawie. Przedsiębiorcy zajmują się produkcją i sprzedażą leków. Polpharma jest podmiotem zależnym spółki Genefar. Polfa Warszawa jest spółką Skarbu Państwa, wchodzi w skład Polskiego Holdingu Farmaceutycznego (PHF).

Podstawą zgłoszenia koncentracji była umowa zawarta pomiędzy PHF, Skarbem Państwa i Polpharmą. Na jej podstawie przejmujący przedsiębiorca ma nabyć większość akcji Polfy Warszawa.

Postępowanie przeprowadzone przez UOKiK wykazało, że transakcja doprowadzi do ograniczenia konkurencji na trzech krajowych rynkach wprowadzania do obrotu leków przeciwzakrzepowych dostępnych bez recepty (hamujących agregację płytek, przeznaczonych dla osób z problemami kardiologicznymi), fluorochinolonów wydawanych z przepisu lekarza (antybiotyków o ogólnym zastosowaniu) oraz sulfonamidów wydawanych z przepisu lekarza - stosowanych w infekcjach bakteryjnych oczu.

Na rynku preparatów do oczu uczestnicy koncentracji osiągnęliby pozycję monopolistyczną, a na pozostałych dwóch ich udziały znacznie przekroczyłyby  przewidziany przez ustawę antymonopolową próg 40 proc., z którym związane jest domniemanie posiadania przez przedsiębiorcę pozycji dominującej. Ponadto w przypadku leków przeciwzakrzepowych produkty Polpharmy i Polfy Warszawa (Polocard i Acard) są najbardziej rozpoznawalnymi wśród konsumentów, na tyle popularnymi, że ich konkurenci nie zdołali zdobyć istotnej pozycji rynkowej, nawet oferując tańsze produkty.

Pod uwagę wzięto również bariery z wejściem na rynki nowych podmiotów. Jednym ze skutków osiągnięcia przez Polpharmę tak znaczącej pozycji mógłby być wzrost ceny niektórych leków.

- Analiza Urzędu wykazała jednocześnie, że możliwe jest nałożenie na przejmującą spółkę warunków, których spełnienie oznacza zachowanie konkurencji. W tym celu konieczne będzie przede wszystkim wyzbycie się przez Polpharmę wszelkich praw do trzech leków - wyjaśnia Prezes UOKiK, Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Zgodnie z nałożonym warunkiem, Polpharma będzie musiała w ciągu 18 miesięcy od wydania decyzji wyzbyć się wszelkich praw do następujących leków produkowanych przez nią lub Polfę Warszawa: Polocard lub Acard (leki przeciwzakrzepowe), Cipronex lub Proxacin (fluorochinolony) oraz Sulfacetamidum natrium lub Sulfacetamidum WZF 10% HEC.

Sprzedaż musi nastąpić na rzecz inwestora, który nie należy do grupy kapitałowej Polpharmy oraz nie jest współkontrolowany przez żaden podmiot z tej grupy. Nabywca będzie musiał również uzyskać akceptację UOKiK. Przejmująca spółka ma też obowiązek przekazać nowemu właścicelowi leków pełną dokumentację techniczną i handlową dotyczącą ich produkcji oraz sprzedaży.

Ponadto Polpharma do czasu wyzbycia się praw do trzech leków będzie musiała utrzymać: co najmniej 70 proc. ich udziału w rynku oraz relację wydatków na reklamę i promocję tych produktów do ich sprzedaży - w porównaniu do lat 2010 i 2011.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum