UOKiK: nie ma nadużywania dominującej pozycji w dystrybucji heparyn

Autor: Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia • • 26 października 2009 05:06

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie doszukał się w działaniu firmy Sanofi-Aventis oznak nadużywania dominującej pozycji w zakresie dystrybucji heparyn. Ale farmaceuci podkreślają: nadal są problemy z zaopatrzeniem aptek w lek.

UOKiK: nie ma nadużywania dominującej pozycji w dystrybucji heparyn
Producent zapewnia, że do hurtowni farmaceutycznych trafi odpowiednia ilość leku przeciwzakrzepowego

Według UOKiK, firmie nie można jednak postawić zarzutu zmniejszania dostaw leku przeciwzakrzepowego do aptek nie uczestniczących w programie usług zaopatrzenia detalicznego. O sprawie braku dostępności dla aptek leku Clexane - refundowanego w Polsce leku przeciwzakrzepowego, produkowanego przez Sanofi-Aventis - wielokrotnie informowaliśmy na naszym portalu. Sprawę zbadał UOKiK.

Przeprowadzone przez Urząd postępowanie nie wykazało nadużywania przez Sanofi- Aventis dominującej pozycji na krajowym rynku dystrybucji  heparyn wykorzystywanych terapeutycznie, w szczególności poprzez ograniczanie odbiorcom dostępu do leku Clexane. Według UOKIK, Sanofi-Aventsis nie można postawić zarzutu uprzywilejowania wybranych aptek i zmniejszania dostaw leku Clexane do aptek nie uczestniczących w programie usług zaopatrzenia detalicznego.

Poczekajmy z komentarzami
Dla przypomnienia, na początku roku ze względu na problemy związane z handlem równoległym leku Clexane, był on dostępny jedynie w hurtowni producenta, która sprzedawała go do 900 aptek. W marcu Sanofi-Aventis, współpracując z trzema wybranymi hurtowniami, wprowadziło dodatkowo usługę zaopatrzenia detalicznego, która miała stanowić dodatkowe źródło zaopatrzenia dla aptek.

Zdaniem Stanisława Piechuli, prezesa Śląskiej Rady Aptekarskiej, wprowadzony przez producenta system ograniczał niektórym aptekom dostęp do leku i nie zapewnianiał właściwej ilości tego leku w hurtowniach, w których wszystkie apteki miałyby dostęp do takiej ilości leku, jaka jest potrzebna do zapewnienia jego stałego dostępu dla pacjentów.

Z kolei producent leku tłumaczył, że przyczyną braku leku w hurtowniach może być import równoległy: - Nie mamy wpływu, do jakiego końcowego odbiorcy lek dociera – wyjaśniała w marcu br. Monika Chmielewska-Żehaluk, rzecznik Sanofi-Aventis.

Na razie Stanisław Piechula wstrzymuje się z komentarzem do decyzji UOKiK. - Poczekajmy jeszcze chwilę, gdyż sprawa jest jeszcze rozpatrywana przez Komisję Europejską, a ponadto leku ciągle brakuje, co bada także inspekcja farmaceutyczna, która zwróciła się do aptek na Śląsku, by zgłaszały braki w zaopatrzeniu w Clexane – mówi prezes Piechula. - Na razie UOKiK uznał, że nie widzi niezgodności z prawem w działaniach Sanofi, jednak leku jak brakowało i były problemy z zaopatrzeniem, tak są nadal.

Obrona przed handlem równoległym

- Jednym ze skutków wdrożenia modelu sprzedaży bezpośredniej przez producenta jest ograniczenie handlu równoległego. Każdy wywóz leków z jednego państwa do drugiego w celu ich sprzedaży i uzyskania godziwego zysku, powoduje zagrożenie braku leków dla pacjentów w kraju eksportu - argumentuje Marta Sendrowicz z kancelarii Allen & Overy, która m.in. doradza koncernowi AstraZeneca w zakresie implementacji systemu sprzedaży bezpośredniej do aptek.

Niedawno informowaliśmy, że Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję uznającą prowadzony przez firmę AstraZeneca sposób dystrybucji leków za  powodujący ograniczenia aptek w dostępie do leków tej firmy, bo wymaga wcześniejszego wpisania się apteki na listę klientów koncernu. Apteka, która tego nie zrobi, nie ma prawa do nabycia leków. Zdaniem GIF, na tym właśnie etapie obrotu lekami dochodzi do nieprawidłowości.

W przypadku leku Clexane, producent nie ogranicza sprzedaży produktu i oferuje go wszystkim aptekom. Problemem jest "jedynie" zbyt mała ilość leku w hurtowniach, spowodowana najprawdopodobniej handlem równoległym. Z tego powodu firma Sanofi-Aventis uzupełniła sprzedaż produktu poprzez wskazane hurtownie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum