UOKiK ma zastrzeżenia do przejęcia na rynku aptek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2019 12:25

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wystosował zastrzeżenia do przejęcia przez DOZ kontroli nad spółką Medix. Według UOKiK w wyniku koncentracji może dojść do ograniczenia konkurencji wśród aptek na lokalnych rynkach w Tczewie.

Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Jak wskazał UOKiK we wtorkowym komunikacie, "uczestnicy koncentracji działają na rynku farmaceutycznym". DOZ zarządza aptekami działającymi pod nazwą "DOZ Apteki dbam o zdrowie", a spółka Medix jest franczyzobiorcą kilkunastu placówek tej sieci.

W tej sprawie, jak podkreślił urząd, konieczne było przeprowadzenie badania rynku i weryfikacja danych przedstawionych przez DOZ we wniosku o zgodę na transakcję. "Po analizie rynku widzimy, że transakcja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji, dlatego wystosowaliśmy zastrzeżenia" - wskazał, cytowany w komunikacie, wiceprezes UOKiK, Michał Holeksa.

Zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem UOKiK przyjął, że apteki konkurują ze sobą na obszarze kilometra. Wynika to, jak wyjaśniono, z faktu, że konsumenci najczęściej wybierają placówki w pobliżu miejsca zamieszkania, pracy lub przychodni, gdzie większość z nich chodzi pieszo; dojeżdżają zazwyczaj jedynie mieszkańcy miejscowości, w których nie ma aptek. "Badanie urzędu wykazało, że może dojść do ograniczenia konkurencji na trzech lokalnych rynkach w Tczewie, wyznaczonych wokół aptek przy ul. Wojska Polskiego 16a, ul. Sobieskiego 38a oraz ul.Jedności Narodu 16/2" - czytamy.

Urząd przypomniał, że w sprawach, w których "istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji w wyniku dokonania koncentracji", prezes UOKiK przedstawia przedsiębiorcy lub przedsiębiorcom uczestniczącym w koncentracji zastrzeżenia wobec planowanej transakcji. "Zastrzeżenia zawierają uzasadnienie i nie przesądzają o końcowym rozstrzygnięciu postępowania" - zaznaczono.

Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy mają 14 dni na odniesienie się do zastrzeżeń. Ten termin, jak dodał urząd, może zostać wydłużony na ich wniosek o kolejne dwa tygodnie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum