
BRL Center - Polska może przejąć pięć spółek zajmujących się prowadzeniem aptek. UOKiK wydał zgodę na koncentracje na rynku farmaceutycznym.
Urząd wydał zgody na dwie transakcje zgłoszone przez spółkę BRL Center - Polska, właściciela aptek Dr. Max. Pierwsza dotyczy przejęcia spółek Apteka pod Lwem oraz Apteka Marzeń, druga: MX Holding, Farmako oraz Helios Farmacja.
Analizując transakcje na rynku farmaceutycznym UOKiK przyjmuje, że obszarem na którym apteki konkurują ze sobą nie jest teren województwa, lecz promień kilometra od aptek należących do przejmowanych spółek.
Tak wynika m.in. z badań jakie w 2009 r. przeprowadził Pentor na zlecenie UOKiK. Pokazały one, że konsumenci wybierają apteki w pobliżu miejsca zamieszkania, pracy lub przychodni zdrowia, do których większość z nich chodzi pieszo. Dojeżdżają jedynie mieszkańcy miejscowości, w których nie ma aptek.
W przeciwieństwie do prawa farmaceutycznego, zgodnie z którym nie wydaje się zezwolenia na otwarcie apteki, jeżeli przedsiębiorca, kontrolowane przez niego podmioty lub grupa kapitałowa do której należy prowadzą więcej niż 1 proc. aptek na terenie danego województwa, prawo antymonopolowe zakłada istnienie pozycji dominującej przedsiębiorcy, jeżeli jego udział w rynku przekracza 40 procent.
Na tak zdefiniowanych rynkach udziały uczestników koncentracji pokrywają się w przypadku aptek MX Holding, Farmako oraz Helios Farmacja w siedmiu miejscach (w Łodzi, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu oraz po dwa w Poznaniu i Wrocławiu).
BRL Center - Polska posiada również apteki na trzech rynkach, na których działają punkty należące do Apteki pod Lwem i Apteki Marzeń (dwóch na terenie Bydgoszczy oraz w Koszalinie).
Łączne udziały uczestników koncentracji na tych rynkach wahają się od niecałych 10 do ponad 20 proc. Analiza UOKiK wykazała, że na żadnym z nich nie dojdzie do ograniczenia konkurencji. Przejmujący przedsiębiorca będzie musiał liczyć się z konkurencją innych podmiotów, a konsumenci nie zostaną pozbawieni możliwości wyboru apteki.
BRL Center -Polska prowadzi sieć aptek pod nazwą Dr. Max. Wchodzi w skład grupy kapitałowej, na czele której stoi Penta Investments Group. W Polsce grupa ta sprawuje m.in. współkontrolę nad Grupą Empik Media & Fashion oraz kontrolę nad spółką Fortuna Zakłady Bukmacherskie.
Apteka pod Lwem oraz Apteka Marzeń prowadzą apteki na terenie trzech województw (pomorskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko -pomorskiego), natomiast - MX Holding, Farmako oraz Helios Farmacja - pięciu (śląskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, małopolskiego i wielkopolskiego).
UOKiK na bieżąco analizuje konkurencję na rynku farmaceutycznym - w maju 2015 r. opublikował Raport z badania rynku detalicznej sprzedaży leków.


CZYTAJ TAKŻE
- 08:25 ''Spóźniona'' dostawa szczepionek AstraZeneca dotrze w poniedziałek wraz z nową
- 08:20 Andrzej Sośnierz: system szczepień przeciw COVID-19 rozwaliła Unia Europejska
- 08:15 W piątek będą radzić nad obostrzeniami, ale nie wejdą one w weekend
- 08:01 Izrael, Austria i Dania zawarły sojusz. Chcą produkować nowe szczepionki przeciw Covid-19
- 07:31 Lekarze i pajentki wspólnie o endometriozie na webinarium
- 06:55 Minister zdrowia o pielęgniarkach: tak wygląda spadek zachorowań na Covid-19 w tej grupie
- 05:55 W szpitalach przybywa młodych pacjentów z Covid-19. Będzie jeszcze gorzej?
- CZ, 21:40 Zaczyński: cały czas dzwonią telefony, wzmożony napływ pacjentów zaczął się tydzień temu
- CZ, 20:56 Niedzielski: czas, żeby ograniczyć teleporady i przywracać normalne leczenie
- CZ, 20:30 Pandemia poturbowała sektor i kadry. Krajowy Plan Odbudowy ma odnowić system
- CZ, 20:14 Opieka psychiatryczna w czasie pandemii: NIPiP zaprasza na konferencję
- CZ, 19:53 Morawiecki: chylę czoła przede wszystkim przed służbami medycznymi
- 1 Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce to 1 750 659, zmarło 44 649 pacjentów
- 2 "Pani Jadzia z sanepidu" nadal aktywna. "Policja sanitarna? To niehumanitarne!"
- 3 Prof. Simon o pandemii: kiedy się skończy? Chyba nigdy
- 4 Ministerstwo Zdrowia przeciwnego zdania niż NIK na temat ratownictwa medycznego
- 5 Kolejne wirusy przekraczają granicę świata ludzi i zwierząt. Czy to tylko incydenty?
- 6 Dworczyk: podanie drugiej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 później, zmiany dla ozdrowieńców
- 7 Władze GUMed o słowach prof. Morysia dot. zdawalności studentów: "to prywatne opinie"
- 8 Niedzielski: sytuacja się pogarsza. Uruchamiamy szpitale tymczasowe w dziewięciu województwach
- 9 Konkurs SUM: wybrano najlepszych dydaktyków i wykładowców przyjaznych studentom
- 10 Polski pacjent "zero": po przejściu COVID-19 nadal odczuwam dolegliwości
- 11 Skoro nie mogliśmy być mądrzy przed pandemią COVID-19, spróbujmy teraz
- 12 Dodatek covidowy różnicuje szpitale. Ile dostali potentaci, a ile reszta?
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych