UNICEF ujawnia koszty zakupu szczepionek

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 31 maja 2011 10:04

Po raz pierwszy organizacja UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci) ujawniła, ile płaci koncernom farmaceutycznym za 16 różnych szczepionek dla dzieci. Nie wszystkie firmy zgodziły się na upublicznienie tych informacji (m.in. Novartis AG i Merck oraz Japan BCG Loboratory).

UNICEF ujawnia koszty zakupu szczepionek

Dane obejmują także zmiany w cenie tych szczepionek w ciągu ostatnich dziesięciu lat - informuje Gazeta Wyborcza.

Według Shanelle Hall, dyrektor ds. podziałów zasobów leków w UNICEF, jawność spowoduje większą konkurencyjność i możliwość wyboru tych, którzy oferują najwięcej za najmniejszą cenę. Jej zdaniem skorzystają na tym także ci, którzy kupują szczepionki na własną rękę, np. rządy państw.

W ostatnim roku UNICEF wydał 757 mln dolarów na zakup 2,5 mld dawek szczepionek dla 99 krajów. Lista ujawnia duże różnice w cenach. Okazuje się, że zachodnie koncerny żądają czasami dwa razy więcej za swoje produkty, niż firmy z Indii lub Indonezji.

Wysoką cenę nowoczesnych szczepionek firmy farmaceytyczne usprawiedliwiają inwestycjami w technologię, bezpieczeństwo, badania. W dobie narastającej niechęci do szczepień najmniejsze obniżenie standardu i najmniejszy błąd mogą wyeliminować koncern z rynku na długie lata.

Daniel Berman, szef Lekarzy bez Granic, uważa, że Globalny Sojusz na rzecz Szczepień (organizacja wspierana finansowo m.in. przez Fundację Billa i Melindy Gatesów, główny sponsor szczepionek kupowanych przez UNICEF) powinien nakłonić firmy do produkcji szczepionek nie wymagających przechowywania w lodówce i podawanych np. w formie doustnej, a nie w zastrzyku.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum