UE: przestrzeganie zaleceń terapeutycznych = milionowe oszczędności

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2011 13:29

Wydatki na leki w Europie stanowią trzeci w kolejności największy składnik kosztów w opiece zdrowotnej. Tymczasem połowa pacjentów nie przestrzega zaleceń terapeutycznych, co prowadzi do dodatkowych badań i hospitalizacji.

UE: przestrzeganie zaleceń terapeutycznych = milionowe oszczędności
Problematyka przestrzegania zaleceń terapeutycznych została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za "światowy problem o ogromnym znaczeniu". Prace nad europejską polityką na rzecz przestrzegania zaleceń lekarskich koordynują Polacy. Eksperci z 10 krajów spotkali się 23 czerwca w Londynie w ramach finansowanego przez Unię Europejską Projektu ABC www.ABCproject.eu i dyskutowali m.in. o barierach w relacji lekarz-pacjent.

Pomysłodawcą i dyrektorem naukowym projektu jest prof. dr hab. n. med. Przemysław Kardas, kierownik Pierwszego Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (UMŁ). Projekt "Ocena barier na drodze do przestrzegania zaleceń terapeutycznych" (ABC - Ascertaining Barriers for Compliance) realizuje międzynarodowe konsorcjum, badania obejmą 16 państw Unii Europejskiej. Projekt gromadzi najwybitniejszych europejskich naukowców w dziedzinie przestrzegania zaleceń terapeutycznych.

- Wiemy, że istnieje wiele powodów, dla których ludzie nie przyjmują leków tak, jak powinni. Czasem nie są przekonani o ich skuteczności lub obawiają się potencjalnych działań niepożądanych, których mogą doświadczyć. Dla innych konieczność przestrzegania skomplikowanego schematu przyjmowania leku (przyjmowanie wielu różnych tabletek lub przyjmowanie leku kilka razy dziennie) jest zbyt trudna w dostosowaniu lub zapamiętaniu - mówi dr Wendy Clyne, kierownik Medicines Partnership Programme, Universytet Keele, organizator zjazdu w Londynie.

- Jeżeli uda się wprowadzić rekomendacje w zakresie przestrzegania zaleceń terapeutycznych, może to przynieść miliardy oszczędzonych euro. Niektóre leki mają efekt zapobiegawczy i mogą zmniejszyć ryzyko późniejszej choroby. Na przykład w przypadku leków na nadciśnienie i obniżających cholesterol, nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych oznacza utratę możliwości zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Często prowadzi to do dodatkowych zabiegów terapeutycznych, większej liczby badań i hospitalizacji, co zwiększa koszty opieki zdrowotnej - stwierdził prof. Przemysław Kardas.

Spotkanie ekspertów odbyło się w londyńskim Royal Society. Zgromadziło uczestników z m. in.: Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Austrii, Belgii, Niemiec, Litwy, Malty, Polski, Szwecji i Szwajcarii. Grupa ekspertów składała się z pracowników uczelni, przedstawicieli instytucji medycznych, twórców polityki zdrowotnej, pracowników ochrony zdrowia, przedstawicieli przemysłu, pacjentów i organizacji opiekujących się pacjentami.

Celem Projektu ABC jest stworzenie opartych na dowodach naukowych rekomendacji dla ustawodawców europejskich, którzy na ich podstawie będą mogli zmienić europejskie systemy opieki zdrowotnej tak, by poprawić przestrzeganie zaleceń terapeutycznych w całej Unii Europejskiej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum