×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

UE: który komisarz ma zajmować się polityką lekową?

Autor: EPHA/Rynek Zdrowia27 września 2014 17:29Aktualizacja: 27 września 2014 17:30

Kilka organizacji pozarządowych wystąpiło do marszałka Sejmu, premier i ministra zdrowia o zmianę dotychczasowego stanowiska Polski w sprawie przekazania unijnych kompetencji związanych z przemysłem farmaceutycznym i kontrolą leków komisarzowi zajmującemu się nie zdrowiem (jak było do tej pory), ale rynkiem wewnętrznym i przemysłem.

UE: który komisarz ma zajmować się polityką lekową?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pod listem podpisały się: Europejskie Stowarzyszenie Zdrowia Publicznego (European Public Health Alliance), Federacja Pacjentów Polskich, Grupa ds. Zdrowia przy Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych i Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych.

Orgaznizacje te zwracają uwagę, że nowo wybrany Prezydent Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker, podjął decyzje by obowiązki dotyczące przemysłu farmaceutycznego, kontroli Europejskiej Agencji Leków (EMA), informowania pacjentów czy ustalania cen leków przenieść z Komisji ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności do Komisji ds. Rynku Wewnętrznego i Przemysłu.

Zdaniem autorów listu decyzja ta, jest to o tyle niepokojąca "iż głównym zadaniem Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Przemysłu jest kreowanie preferencyjnych warunków dla funkcjonowania i generowania zysku dla przemysłu, a nie obywateli czy pacjentów".

Protestujące organizacje uważają, że "decyzja ta zdaje się potwierdzać niepokojący trend w stronę komercjalizacji i zwiększającej się niedostępności publicznej opieki zdrowia, szczególnie dla grup najwyższego ryzyka i marginalizowanych społecznie".

W liście przypomnianiano: "W 2009 ówczesny nowy Prezydent Komisji Europejskiej Jose Manuel Barosso przypisał przemysł farmaceutyczny do zakresu obowiązków komisarza odpowiedzialnego za zdrowie i konsumentów w celu większej harmonizacji polityki farmaceutycznej w krajach członkowskich oraz usprawnienia gotowości na wypadek zagrożeń dla zdrowia publicznego w Europie".

Podczas wrześniowej nieoficjalnej sesji Europejskich Ministrów Zdrowia Rady Unii Europejskiej (informal EPSCO Council, 23 września 2014), na wniosek belgijskiej minister zdrowia i polityki społecznej powyższy temat poddany został publicznej debacie. Belgia, poparta przez ministrów zdrowia Francji, Cypru, Austrii, Grecji, Bułgarii, Słowacji, Litwy, Portugalii i Rumunii, ostro zaprotestowała przeciwko przeniesieniu działów B2 (technologia zdrowia i kosmetyków), D5 (autoryzacja produktów medycznych), D6 (jakość, bezpieczeństwo i efektywność produktów medycznych) oraz kontroli Europejskiej Agencji Leków (EMA) z Komisji ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności do Komisji ds. Rynku Wewnętrznego i Przemysłu.

W opinii autorów listu, Polska, de facto jako jedyny kraj członkowski, popiera nowe decyzje wspierając się argumentami innowacji, konkurencyjności i walki przeciw niedoborom leków.

"Uważamy, iż wszyscy ludzie mieszkający w Polsce maja prawo do wysokiej jakości, bezpiecznych i efektywnych systemów leczenia. Produkty farmaceutyczne i wyroby medyczne nie są - i nie powinny być naszym zdaniem - brane pod uwagę w taki sam sposób, jak każdy inny produkt rynku wewnętrznego i podlegać bezwzględnym zasadom konkurencyjności ponieważ stoją na straży zdrowia ludzkiego" - twierdzą organizacje protestujące przeciwko stanowisku Polski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze