×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Tych leków na receptę lepiej nie przepisywać. W aptekach ich brakuje

Autor: oprac. JKB • Źródło: mgr.farm, Rynek Zdrowia20 lutego 2023 17:40

Główny Inspektorat Farmaceutyczny przekazał zaktualizowane informacje dotyczące utrudnionego dostępu do leków. Problemy są między innymi z antybiotykami dla dzieci, ale nie tylko

Tych leków na receptę lepiej nie przepisywać. W aptekach ich brakuje
GIF zaktualizował wykaz brakujących leków w kraju. Fot. Shutterstock
  • GIF co dwa tygodnie przygotowuje zestawienie produktów leczniczych o utrudnionej dostępności na terenie Polski, po czym przekazuje wykaz do samorządu lekarskiego i aptekarskiego i przedstawicieli producentów leków
  • Na liście znalazł się Tegretol (lek psychotropowy) czy też Purethal (lek stosowany w immunoterapii swoistej)
  • Jak przytacza portal mgr.farm, na wykazie pojawiły się także antybiotyki, w tym Zinnat i Ospen
  • Natomiast w przypadku preparatów zawierających paracetamol i ibuprofen nie wykazano utrudnień w dystrybucji

Tych leków na receptę lepiej nie przepisywać. W aptekach ich brakuje

Jak przypomina portal mgr.farm, GIF co dwa tygodnie przygotowuje zestawienie produktów leczniczych o utrudnionej dostępności na terenie Polski. Następnie wykaz ten jest przekazywany do samorządu lekarskiego i aptekarskiego.

Na liście leków znalazł się lek psychotropowy, ale zgodnie z wiadomością przekazaną przez podmiot odpowiedzialny, jeszcze w lutym i w marcu mają być dostawy.

- Długotrwały okres wstrzymania w obrocie spowodował poważne niedobory na rynku i trudności z zaopatrzeniem się w produkt leczniczy Tegretol CR200 i Tegretol CR400. Podmiot odpowiedzialny deklaruje najbliższe dostawy w lutym (Tegretol CR200) i marcu (Tegretol CR400) – wtedy sytuacja powinna ulec poprawie – deklaruje GIF cytowany przez mgr.farm.

Wśród leków o utrudnionym dostępie znalazły się także preparaty stosowane w immunoterapii swoistej –  lek Purethal. Portal podkreśla, że produkt na bieżąco jest dostarczany na rynek, ale ilości te nie są wystarczające na pokrycie potrzeb pacjentów.

Oprócz tego, odnotowano długotrwałe wstrzymania w obrocie antybiotyków, w tym zawiesiny z cefuroksymem (Zinnat 250 mg/5 ml) oraz zawiesin z benzathini phenoxymethylpenicillinum (Ospen 750) – relacjonuje mgr.farm.

Niektóre leki są przywracane

Z przekazanych informacji wynika również, że do aptek powrócił lek Letrox 125 mcg (stosowany w terapii zastępczej i uzupełniającej w niedoczynności tarczycy różnego pochodzenia), a także poprawiła się sytuacja z dostępnością Pecto Drill w syropie (lek wykrztuśny) oraz wznowiono obrót preparatem Fluticomb (lek  wziewny o działaniu przeciwzapalnym i rozszerzającym oskrzela).

Dobra wiadomość dotyczy także leku przeciwwirusowego stosowanego u dzieci:

- Liczba wystawianych opakowań na produkty lecznicze zawierające oseltamivirum w najbardziej popularnej dawce 75 mg lekko spada i aktualnie utrzymuje się na poziomie około 5-6 tys. opakowań dziennie, przy realizacji recept pozostającej na wysokim poziomie około 80 proc. – podaje mgr.farm za Inspektoratem.

Portal wskazuje także, że nie ma utrudnień w dystrybucji produktów leczniczych zawierających paracetamol i ibuprofen (w szczególności w formach pediatrycznych).




Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze