Tych 9 starych leków może pomóc na COVID-19 LISTA

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP10 września 2021 09:10

Według ustaleń naukowców z University of Manchester (Wielka Brytania), niektóre z leków zatwierdzonych przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) można wykorzystać przy leczeniu zakażeń COVID-19.

Niektóre leki dopuszczone do FDA mogą być skuteczne w walce z COVID-19. Fot. Shutterstock
 • Nie tylko szczepionki, ale również leki są konieczne do zwalczenia pandemii COVID-19. Wielu badaczy z różnych ośrodków naukowych uważa, że pewne leki wykorzystywane przy innych schorzeniach można wykorzystać przy leczeniu zakażeń SARS-CoV-2
 • Naukowcy z Manchesteru zdecydowali się przeprowadzić badania przesiewowe leków zatwierdzonych przez FDA
 • Ostatecznie wyodrębnili 9 leków, które skutecznie hamowały namnażanie SARS-CoV-2. Wśród nich znalazła się m.in. ebastyna czy witamina D3

Znane leki pomocne przy COVID-19?

O swoich ustalenia poinformowali na łamach "PLOS Pathogens" (https://dx.doi.org/10.1371/journal.ppat.1009840).

Pomimo opracowania szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 do pokonania pandemii COVID-19 konieczne są skuteczne leki. Większość światowej populacji wciąż nie jest bowiem zaszczepiona. Badacze z różnych ośrodków sugerują, że niektóre już dopuszczone do obrotu farmaceutyki, wykorzystywane w terapii zupełnie innych schorzeń, można by wykorzystać do tego celu. Bo niestety różne leki przeciwwirusowe, które rozpatrywano do tej pory, rzadko są jednocześnie skuteczne, bezpieczne i łatwo dostępne, a opracowanie nowych preparatów trwa zdecydowanie zbyt długo.

Teraz zespół doktorów Adama Pickarda i Karla Kadlera z University of Manchester postanowił zidentyfikować leki, które mogłyby skutecznie leczyć infekcje SARS-CoV-2. W tym celu naukowcy przeprowadzili badanie przesiewowe leków zatwierdzonych przez FDA, używając znakowanej enzymami luminescencyjnymi wersji wirusa SARS-CoV-2. Ich skuteczność określali śledząc, z jaką efektywnością wirus replikuje się w zakażonych komórkach ludzkich po ekspozycji na każdy z preparatów.

Obiecujące wyniki badań

Ostatecznie zidentyfikowano dziewięć leków, które wyjątkowo skutecznie hamowały namnażanie SARS-CoV-2. Autorzy podkreślają jednak, że ich eksperyment potwierdzony został jedynie na liniach komórkowych, a nie na żywych pacjentach, więc z wyciągnięciem wniosków końcowych należy się jeszcze powstrzymać.

"Potrzebne są badania kliniczne, aby ustalić, czy leki te są odpowiednią terapią dla pacjentów z COVID-19" - mówią.

- Nasze badanie pozwoliło jednak wyodrębnić kilka preparatów, które są bezpieczne dla ludzi oraz wykazują wysoką skuteczność w ograniczaniu infekcji i replikacji SARS-CoV-2 w ludzkich komórkach - opowiadają autorzy publikacji. - Ponieważ leki te są już zatwierdzone przez FDA, mają określone dawkowanie i inne procedury dotyczące bezpieczeństwa, ich badania kliniczne mogłyby rozpocząć w stosunkowo szybko.

Wśród środków, które wydają się wyjątkowo obiecujące, znajdują się m.in.: ebastyna - zatwierdzona przez FDA do leczenia zapalenia płuc wywołanego przez Pneumocystis jirovecii czy witamina D3 - dostępny bez recepty preparat, który może stanowić silne uzupełnienie terapii COVID-19.

- Pamiętajmy jednak, że na razie leki te nie zostały przebadane u pacjentów z COVID i nie mogą stanowią alternatywy dla istniejących terapii lub programów szczepień - podsumowuje dr Kadlera. 

Lista leków pomocnych przy leczeniu COVID-19:

 • amodiachina,
 • atowakwon,
 • bedakilina,
 • ebastyna,
 • inhibitor LY2835219,
 • manidypina,
 • panobinostat,
 • witamina D3.

Czytaj: Dlaczego szczepionki przeciw Covid-19 już są, a leku ciągle nie ma?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum