Trzy leki potencjalne skuteczne w leczeniu wczesnych stadiów COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 listopada 2020 09:21

Trzy stosowane już w leczeniu ludzi, z innych wskazań, leki - zuklopentiksol, nebiwolol i amodiachina - mogą okazać się skuteczne w leczeniu wczesnych stadiów COVID-19 - informuje pismo “ACS Pharmacology & Translational Science”.

Trzy leki potencjalne skuteczne w leczeniu wczesnych stadiów COVID-19
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Pracujący pod kierunkiem dr Colleen Jonsson naukowcy z University of Tennessee Health Science Center a także University of New Mexico oparli się na wynikach badań przesiewowych - wirtualnych oraz in vitro, które rozpoczęły się we wcześniejszych miesiącach pandemii COVID-19. Uzyskane po przebadaniu 4000 zatwierdzonych leków dane wskazują, że zuklopentiksol, nebiwolol i amodiachina powinny pomagać chorym we wczesnych stadiach COVID-19.

Amodiachina to organiczny związek chemiczny i lek przeciwmalaryczny (w Polsce niedopuszczony do stosowania ze względu na możliwe skutki uboczne). Związek zeuklopentiksol jest stosowany jako lek przeciwpsychotyczny, stosowany na przykład w leczeniu schizofrenii. Nebiwolol to organiczny związek chemiczny, stosowany jako - zwykle dobrze tolerowany - lek kardiologiczny, który obniża ciśnienie i pomaga osobom z niewydolnością serca.

Autorzy badań proponują te trzy leki jako potencjalnych kandydatów do testowania w przyszłych badaniach klinicznych w celu poprawy odpowiedzi immunologicznej na wirusa SARS-CoV-2 we wczesnej fazie zakażenia. 

Paweł Wernicki

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum