Trwają prace nad przeciwciałem monoklonalnym przeciwko wirusowi RS

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2017 13:28

Sanofi i jej globalny dział szczepionek Sanofi Pasteur ogłosiły zawarcie umowy z MedImmune, globalną spółką firmy AstraZeneca, zajmującą się badaniami i produkcją leków biologicznych, w celu opracowania i wprowadzenia na rynek przeciwciała monoklonalnego MEDI8897, które zapobiegać będzie chorobom związanym z zakażeniem wirusem RS.

Trwają prace nad przeciwciałem monoklonalnym przeciwko wirusowi RS
Wirus RS uważany jest za najważniejszy patogen, pomijany dotychczas w programie szczepień noworodków Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Według Amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC), które zajmują się zapobieganiem chorobom i ich zwalczaniem, wirus RS (syncytialny wirus oddechowy) to najczęstsza przyczyna zakażeń dolnych dróg oddechowych u dzieci poniżej 1 roku życia, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie.

MEDI8897 to bardzo silne przeciwciało monoklonalne (mAb), neutralizujące wirus RS poprzez wiązanie białka fuzyjnego, ulega ekspresji na wirionach i zainfekowanych komórkach. Preparat został zaprojektowany tak, aby cechował się długim okresem półtrwania, dzięki czemu na cały sezon zakażeń wirusem RS wystarczyłaby jedna jego dawka. Jest opracowywany do stosowania w uodparnianiu biernym populacji niemowląt.

Obecnie MEDI8897 oceniany jest w badaniu fazy IIb z udziałem przedwcześnie urodzonych niemowląt. Planowane jest przeprowadzenie badania fazy III z udziałem zdrowych niemowląt donoszonych. W 2015 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nadała preparatowi MEDI8897 status tzw. szybkiej ścieżki rejestracji.

- Wirus RS uważany jest za najważniejszy patogen, pomijany dotychczas w programie szczepień noworodków - przypomina David Loew, Executive Vice President & Head of Sanofi Pasteur.

Dodaje, że rozpoczęcie współpracy z MedImmune pozwoli opracować rozwiązanie terapeutyczne tej często występującej choroby dolnych dróg oddechowych u niemowląt, które są najbardziej narażone na zachorowanie.

Zgodnie z umową, spółka Sanofi Pasteur w pierwszym etapie dokona płatności w wysokości 120 milionów euro oraz zapłaci do 495 milionów euro po ukończeniu określonych etapów prac, związanych z opracowywaniem preparatu i jego sprzedażą.

Obie spółki podzielą się kosztami i zyskami po równo. MedImmune będzie nadal odpowiadać za całość przedsięwzięcia dotyczącego opracowywania preparatu, aż do ogłoszenia decyzji o dopuszczeniu do obrotu. Za wytwarzanie preparatu MEDI8897 odpowiedzialna będzie firma AstraZeneca. Spółka Sanofi-Pasteur prowadzić będzie działania związane z wprowadzaniem preparatu MEDI8897 na rynek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum