Trudny początek roku i nowe tendencje na rynku sprzedaży aptecznej

Autor: LJ/rynekzdrowia.pl • • 09 lutego 2012 15:39

Zmiany na listach leków refundowanych od 1 stycznia 2012 roku, jak również nowe przepisy wprowadzone przez ustawę refundacyjną, wywołały zmiany na rynku sprzedaży aptecznej.

Wyraźnie zauważalny jest wzrost sprzedaży leków pod koniec 2011 roku. Według wstępnych wyliczeń, za zwiększone zakupy leków w grudniu NFZ zapłaci za refundację ok. 200 mln zł więcej w porównaniu do grudnia 2010 roku.

Dla odmiany, sprzedaż leków w styczniu 2012 roku wyraźnie zmalała. - W styczniu obroty aptek spadały o 24 proc. - wyliczył Marcin Gawroński, ekspert IMS Health. - W pierwszym tygodniu tego roku pacjenci wydali w aptekach aż o 35 proc. mniej niż rok wcześniej. W kolejnych tygodniach spadki były trochę mniejsze, odpowiednio 25, 20 i 17 proc.

Zdaniem aptekarzy, na spadek obrotów a aptekach dodatkowo wpływ miała pogoda i niskie temperatury.

Inną zauważalną zmianą jest przesunięcie się gry rynkowej z obszaru leków refundowanych, których ceny zostały usztywnione, na produkty pełnopłatne. Konkurencja cenowa przeniosła się na leki nierefundowane, produkty spożywcze, dodatki do diety, odżywki oraz różnego rodzaju preparaty wspomagające.

Jednak zdaniem ekspertów z IMS, to nie koniec zmian. Po pierwsze wykazy będą zmieniać się co dwa miesiące. - Przełomowym momentem w 2012 roku na rynku leków na receptę będzie miesiąc maj, kiedy to Ministerstwo Zdrowia opublikuje kolejne listy refundacyjne, gdzie podstawę do limitu wyznaczać będą udziały rynkowe produktów, które były obecne na listach z 29 grudnia 2011 roku - przewiduje IMS.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum