Trójmiasto: w aptekach brakuje niektórych leków

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 06 stycznia 2014 19:23

W trójmiejskich aptekach brakuje niektórych leków specjalistycznych - preparatów przeciwastmatycznych, przeciwzakrzepowych, kardiologicznych i onkologicznych - informuje Gazeta Wyborcza.

Trójmiasto: w aptekach brakuje niektórych leków

- 1 stycznia zmieniła się marża hurtowa z 6 na 5 proc., poza tym weszła w życie nowa lista leków refundowanych. Niektóre leki będą dużo tańsze, więc apteki nie robią dużych zapasów, by na tym nie stracić. Wychodzą z założenia: po co mają kupić lek np. za 130 zł, jeśli potem będą go mogły sprzedać np. za 100 zł? - tłumaczy Andrzej Denis z Gdańskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.

Jak wynika z szacunków Naczelnej Rady Aptekarskiej, w 2012 r. apteki straciły na przecenach leków refundowanych 90 mln zł. W związku z tym część aptek zbankrutowała. Aptekarze boją się, by teraz sytuacja się nie powtórzyła.

To jednak niejedyny powód. - Są apteki, które wykupują niektóre leki z hurtowni i sprzedają je innej, która z kolei wywozi je za granicę. Wszystko przez to, pewne leki np. w Niemczech są dużo droższe niż u nas. Choć ten proceder teoretycznie jest ścigany, to jednak w praktyce są z tym problemy - mówi jeden z gdańskich farmaceutów, który prosi o anonimowość.

Więcej: gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum