Tombarkiewicz o lekach stosowanych po przeszczepach: są tanie odpowiedniki

Autor: LJ/ rynekaptek.pl • • 24 maja 2017 18:48

Spotkaliśmy się w producentami leków immunospupresyjnych. Część z nich zadeklarowało obniżkę cen leków do poziomu ceny wprowadzonych odpowiedników. Na kolejnej liście należy zatem spodziewać się zmian - mówił wiceminister zdrowia, Marek Tombarkiewicz.

Tombarkiewicz o lekach stosowanych po przeszczepach: są tanie odpowiedniki
Podczas posiedzenia komisji zdrowia Marek Tombarkiewicz mówił o lekach stosowanych po przeszczepach. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Wyjaśniając problem podwyżki cen leków dla pacjentów po przeszczepach podczas środowego (24 maja) posiedzenia sejmowej komisji zdrowia dodał, że już 16 razy zdarzyło się, że w momencie wejścia na listę leków refundowanych nowego zamiennika w danej grupie limitowej w cenie 3,20 zł, ceny innych leków w tej grupie zmieniały się. To nie jest nowa sytuacja.

- Wprowadzenie pierwszych odpowiedników obniżyło poziom finansowania w tzw. grupie limitowej. To spowodowało wzrost dopłat pacjenta do niektórych pozycji na liście. Zaistniała sytuacja to naturalny mechanizm refundacyjny, który stwarza szeroką przestrzeń negocjacyjną w kwestii cen tych leków - mówił wiceminister.

Syrop czy tabletki
Przewodniczący komisji, Bartosz Arłukowicz, dopytywał, dlaczego drastyczna podwyżka dotyczy leku stosowanego przez dzieci w postaci syropu. Jego zdaniem, resort zdrowia mógł utworzyć dla tego produktu odrębną grupę limitową. W obecnych warunkach, pacjenci są zmuszeni do zażywania preparatu w postaci tabletek. Z tą opinią nie zgodził się minister Tombarkiewicz.

- Istnieją obwarowania dotyczące tworzenia odrębnych grup limitowych i nie ma takiej opcji, by utworzyć ją z powodu tego, że lek jest stosowany u dzieci. Po drugie, efekt terapeutyczny leku zarówno w postaci syropu, jak i tabletek jest taki sam.

- Ponadto, jeszcze przed zmianami na majowej liście leków refundowanych, producent preparatu, firma Roche, informowała, że jest w kontakcie z klinikami transplantologii i istnieje możliwość zapewnienia dostępu do leku w wersji tabletkowej - wyjaśniał minister.

Co w zamian?
- Zmiany, które weszły od maja w refundacji leków immunologicznych, nie powodują zagrożenia dla pacjentów, a mechanizm obejmowania refundacją kolejnych odpowiedników sprzyja stałemu obniżaniu cen leków. Nowe leki, które weszły na listę jako pierwsze odpowiedniki, są tak samo skuteczne i bezpieczne - dodał Marek Tombarkiewicz i wymieniał:

- Dwa leki zawierające walganycklowir w stałej postaci doustnej (Valhit oraz Valganciclovir Teva) zostały objęte refundacją we wskazaniu: zakażenie wirusem cytomegalii u pacjentów poddawanych przeszczepom nerek - profilaktyka po zakończeniu hospitalizacji związanej z transplantacją do 200 dni po przeszczepie.

Jedynym lekiem zawierającym walgancyklowir w postaci tabletek, który był refundowany w wyżej wymienionym wskazaniu, był dotąd lek Ceglar. Objęcie refundacją kolejnych leków zawierających walgancyklowir oznacza, że od 1 maja br. dopłata pacjenta będzie wynosić w przypadku obu leków 3,20 zł (odpłatność ryczałtowa).

Zmiany w cenach
Objęcie refundacją leków ze statusem pierwszego odpowiednika (co ma miejsce w tej sytuacji), spowodowało obniżenie limitu finansowania w tzw. grupie limitowej, pociągając za sobą wzrost dopłat do leków, których cena detaliczna przekracza limit finansowania. Oznacza to, iż dopłata pacjenta do pozostałych leków zawierających walgancyklowir wynosi od 1 maja: dla leku Ceglar 1057,82 zł (odpłatność ryczałtowa), a dla leku Valcyte 558,95 zł (proszek do sporządzania roztworu, odpłatność ryczałtowa) oraz 1327,15 zł (tabletki, odpłatność ryczałtowa).

Analogiczna sytuacja ma miejsce także w przypadku substancji czynnej kwas mykofenolowy, gdzie od 1 maja br. wszedł pierwszy odpowiednik - lek Marelim dostępny dla pacjentów za dopłatą 9,44 zł (dawka 180 mg) oraz 3,20 zł (dawka 360 mg). Wprowadzenie pierwszego odpowiednika oznacza obniżenie limitu finansowania w grupie limitowej, a co za tym idzie wzrost dopłat pacjenta do leku Myfortic. Dopłata pacjenta do leku Myfortic (dawka 180 mg) wyniesie 158,89 zł oraz (dawka 360 mg) 302,11 zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum