To jeden z najpopularniejszych leków przeciwbólowych na świecie. Lekarze ostrzegają

Autor: oprac. JKB • Źródło: Poradnik Zdrowie, Rynek Zdrowia07 listopada 2022 19:00

W The Lancet opublikowano najnowsze wyniki badań dotyczące długotrwałego przyjmowania aspiryny. Badacze odkryli, w jaki sposób obniżyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych np. krwawienia z przewodu pokarmowego.

To jeden z najpopularniejszych leków przeciwbólowych na świecie. Lekarze ostrzegają
To jeden z najpopularniejszych leków przeciwbólowych na świecie. Lekarze ostrzegają. Fot. Shutterstock
  • Aspiryna jest znana ze swoich właściwości, m.in. łagodzi ból i obniża gorączkę
  • Zbyt długie stosowanie aspiryny może jednak prowadzić w rzadkich sytuacjach do krwawienia z przewodu pokarmowego
  • W The Lancet opublikowało wyniki badań dotyczące m.in. krwawienia z żołądka spowodowane długotrwałym przyjmowaniem aspiryny
  • Zdaniem badaczy, ryzyko krwawienia można zmniejszyć dzięki zastosowaniu krótkiej kuracji antybiotykowej

Skutki uboczne przyjmowania aspiryny

Aspiryna jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym i charakteryzuje się działaniem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym oraz przeciwzapalnym. Dzięki aspirynie hamowane są enzymy odpowiedzialne za stan zapalny. Z tego też powodu lekarze niekiedy przepisują ją osobom po zawale serca i udarze serca.

Lek wchłania się w żołądku, a także w jelicie cienkim. W niektórych przypadkach może doprowadzić do krwawienia z układu pokarmowego. Badania na ten temat zostały przeprowadzone pod kierunkiem Chrisa Hawkeya ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Nottingham i Centrum Chorób Trawiennych w Nottingham.

Jak wynika z badań – na które powołuje się Poradnik Zdrowie – jedną z przyczyn krwawienia z żołądka przy stosowaniu aspiryny mogą być wrzody żołądka wywołane przez bakterię Helicobacter Pylori. Badacze udowodnili, że w tym przypadku ryzyko krwawienia można zmniejszyć poprzez krótką kurację antybiotykową.

Badacze skontaktowali się ze 188 875 pacjentami, którzy przyjmowali aspirynę

Jak podaje Poradnik Zdrowie, badanie HEAT (Helicobacter pylori Aspirin Eradication) zostało przeprowadzone w 1208 brytyjskich przychodniach – specjaliści skontaktowali się łącznie w sumie 188 875 pacjentami, którzy przyjmowali aspirynę. Łącznie na udział w badaniu zgodziło się 30 166 osób, a każda z tych osób miała przeprowadzone badanie na obecność H.pylori.

Pacjenci, u których stwierdzono pozytywny wynik, zostali losowo przydzieleni do grupy przyjmującej placebo albo antybiotyk. Po zastosowaniu kuracji byli obserwowani przez kolejne 7 lat.

Okazuje się, że u osób leczonych antybiotykiem przez pierwsze 2,5 roku rzadziej występowały hospitalizacje z powodu krwawienia związanego z aspiryną, niż u osób przyjmujących placebo. Wspomniane wyniki skomentował prof. Chris Hawkey.

- Cieszymy się z odkrycia, że krwawienie z wrzodów żołądka można znacznie zmniejszyć po tygodniowej kuracji antybiotykowej - skomentował naukowiec, cytowany przez Poradnik Zdrowie.

Podkreślił również, że stosowanie aspiryny u osób ze zwiększonym ryzykiem udaru mózgu i zawału serca może przynieść wiele korzyści. 

Szczegółowe wyniki badania opublikowano w The Lancet. Zostaną one również zaprezentowane w trakcie kongresu United European Gastroenterology w Wiedniu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum