Testy genetyczne BioMaxima SA zarejestrowane w kolejnych krajach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2020 14:31

Testy molekularne do wykrywania SARS-CoV-2, produkowane przez polską firmę BioMaxima SA, przeszły już procedury rejestracyjne m.in. w Skandynawii, Francji i RPA. Spółka planuje w najbliższym czasie wprowadzić do sprzedaży także szybki test do wykrywania obecności antygenu koronawirusa.

FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

BioMaxima SA to notowany na NewConnect polski producent podłoży mikrobiologicznych, systemów do oznaczania lekowrażliwości, a także dystrybutor odczynników oraz sprzętu do diagnostyki in vitro.

Firma poinformowała w poniedziałek, że zarejestrowane i wprowadzone do sprzedaży w Polsce molekularne testy do wykrywania SARS-CoV-2 w minionym tygodniu zostały zarejestrowane w RPA i Gruzji, a wcześniej m.in. w Skandynawii i we Francji. "Badanie zrealizowane właśnie we Francji zostało przeprowadzone przez Instytut Pasteura, a uzyskany raport potwierdza bardzo dobrą jakość testu i jego wysoką czułość. Zestaw PCR produkowany przez Spółkę został zakwalifikowany do stosowania we francuskich laboratoriach" - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

Jak przypomniano, Instytut Pasteura w Paryżu, założony przez prekursora mikrobiologii Ludwika Pasteura i francuską Akademię Nauk w 1887 r., jest jednym z najlepszych w Europie ośrodków naukowo-badawczych. Obecnie jest zaangażowany w trzy projekty szczepionek na COVID-19, z których najbardziej zaawansowany powinien dać pierwsze wyniki w październiku tego roku.

- Autorytet Instytutu Pasteura jako międzynarodowego ośrodka referencyjnego jest niekwestionowalny. Uzyskana ocena wzmocni nasz wyrób nie tylko we Francji, ale też w innych krajach, bo odróżni go od wielu innych testów, które takiej opinii nie posiadają - powiedział prezes zarządu BioMaxima SA Łukasz Urban.

Spółka podkreśliła, że jej test wyróżnia możliwość transportu i przechowywania w temperaturze pokojowej, podczas gdy wiele innych zestawów PCR znajdujących się na rynku wymaga przechowywania w zamrażarce i transportu w suchym lodzie.

W najbliższym czasie spółka planuje wprowadzić do sprzedaży także szybki, 30-minutowy test do wykrywania obecności antygenu wirusa SARS-CoV-2, który wykorzystuje wymaz z nosa i gardła osoby, u której podejrzewa się zarażenie koronawirusem, umożliwiając szybką wstępną diagnostykę. "Tego typu testy mogą stać się również uzupełnieniem diagnostyki molekularnej PCR, zwiększając wykrywalność zakażeń, zwłaszcza w przypadku konieczności szybkiej diagnostyki personelu medycznego czy osób opiekujących się osobami starszymi lub chorymi" - przekonuje spółka.

W ostatnim czasie BioMaxima SA wprowadziła do sprzedaży analizator immunochemiczny o wysokiej wydajności do ilościowego oznaczania przeciwciał IgM/IgG przeciwko SARS-CoV-2019. Analizator jest przeznaczony dla dużych laboratoriów szpitalnych oraz prywatnych laboratoriów sieciowych w kraju. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum