Tego leku brak w aptekach: trwa import interwencyjny. Zamiennik wymaga nowej recepty

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/GdziePoLek.pl20 września 2022 20:00

W związku z brakiem dostępu do leku Alfadiol w Polsce do sprzedaży został czasowo dopuszczony zarejestrowany w Niemczech lek Decostriol. Alfadiol ma być produkowany wkrótce w Polsce przez Polpharmę - informuje portal GdziePoLek.

Tego leku brak w aptekach: trwa import interwencyjny. Zamiennik wymaga nowej recepty
Lek jest sprowadzany z Niemiec. Fot. AdobeStock
  • W Polsce do sprzedaży został czasowo dopuszczony zarejestrowany w Niemczech lek Decostriol (calcitriolum) w dawce 0,25 mcg i 0,5 mcg, mający zastąpić brakujący Alfadiol
  • Lek trafił już do Polski i wkrótce powinien pojawić się w aptekach. Alfadiol ma produkować Polpharma
  • Lek Decostriol ten nie jest bezpośrednim zamiennikiem Alfadiolu, dlatego konieczna będzie konsultacja z lekarzem i nowa recepta - informuje portal GdziePoLek.pl

Alfadiol - lek z pochodną witaminy D

Już wcześniej Minister Zdrowia wydał zgodę na sprowadzenie zamiennika Alfadiolu w ramach importu interwencyjnego. Lek figuruje pod nazwą handlową Alpha D3 i pojawia się już w aptekach w Polsce.

Wkrótce do aptek dotrze też preparat o nazwie Decostriol, który obecnie jest sprowadzany z Niemiec.

- Lek ten nie jest bezpośrednim zamiennikiem Alfadiolu, dlatego konieczna będzie konsultacja z lekarzem i nowa recepta - informuje portal GdziePoLek.pl.

Jak wskazują farmaceuci portalu, produkcja leku Alfadiol ma zostać przejęta przez polską firmę Polpharma - w najbliższych tygodniach zostaną opracowane szczegóły przejęcia.

Alfadiol to preparat w formie miękkich kapsułek zawierający alfakalcydol, czyli syntetyczną pochodną witaminy D. Ułatwia ona wchłanianie wapnia w organizmie, co przekłada się na zwiększenie zawartości tego makroelementu w tkance kostnej i poprawę jej ogólnych właściwości.

Preparat jest przeznaczony dla osób zmagających się ze schorzeniami, takimi jak osteoporoza postmenopauzalna, krzywica i osteomalacja, hipokalcemia, niedoczynność przytarczyc czy przewlekłe choroby nerek związane z zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforanowej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum