Technik farmaceutyczny z niższą pensją niż równorzędne zawody medyczne. "To marginalizacja"
Technicy farmaceutyczni pracujący w szpitalnych aptekach chcą być zaszeregowanie w tabeli płac tak samo jak np. technicy analityki medycznej czy ratownicy medyczni. Uważają, że są marginalizowani.

- Technicy farmaceutyczni apelują do ministra zdrowia o równorzędne potraktowanie ich zawodu z takimi zawodami jak technik analityki medycznej, fizjoterapeuta wymagający średniego wykształcenia czy ratownik medyczny
- Chodzi o niższe zakwalifikowanie techników farmaceutycznych pracujących w szpitalnych aptekach w tabeli płac
- Wymagania dla zawodu technik farmaceutyczny są takie same jak dla zawodu technik analityki medycznej, technik fizjoterapii ze średnim wykształceniem, tymczasem w znowelizowanej tabeli płac nie zostaliśmy uwzględnieni wśród tych zawodów - argumentują
Ukraińscy farmaceuci do polskich aptek? Jest awantura
Ważny komunikat NFZ w sprawie recept i refundacji
Technik farmaceutyczny z niższą pensją niż pozostałe zawody medyczne
Do ministra zdrowia trafiła petycja w sprawie techników farmaceutycznych zatrudnionych w aptekach szpitalnych.
Autorzy petycji zwracają uwagę na niekonsekwencje w uporządkowaniu grup zawodowych w propozycji nowej tabeli zaszeregowania pracowników medycznych zatrudnionych w szpitalach.
Postulują o umieszczenie techników farmaceutycznych równorzędnie z takimi zawodami jak technik analityki medycznej, fizjoterapeuta wymagający średniego wykształcenia, ratownik medyczny albo pielęgniarka lub położna wymagająca średniego wykształcenia, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedziny mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.
"W rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk w podmiotach leczniczych nie będących przedsiębiorstwami, wymagania dla zawodu technik farmaceutyczny są takie same jak dla zawodu technik analityki medycznej, technik fizjoterapii ze średnim wykształceniem, tymczasem w znowelizowanej tabeli płac nie zostaliśmy uwzględnieni wśród tych zawodów" - czytamy w uzasadnieniu do petycji.
Nowa tabela płac w ochronie zdrowia od połowy 2022. Technicy farmacji chcą zmian
W nowej tabeli płac, uwzględniającej grupy zawodowe według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku i współczynników pracy, która wejdzie od 1 lipca 2022 roku, technicy nie znaleźli się w na tym samym poziomie, co np. technicy analityki medycznej:
- poz. 6. Fizjoterapeuta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, technik elektroradiologii, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1 - 5 wymagający wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia; fizjoterapeuta, ratownik medyczny, technik analityki medycznej wymagający średniego wykształcenia albo pielęgniarka albo położna wymagająca średniego wykształcenia, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia - współczynnik pracy – 0,94
- poz. 7. Opiekun medyczny, technik elektroradiologii albo inny pracownik wykonujący zawód medyczny, inny niż określony w lp. 1- 6 wymagający średniego wykształcenia - współczynnik pracy – 0,86
Seria witaminy D wycofana z obrotu. GIF wydał komunikat
Prośba o sprawiedliwe potraktowanie zawodu technika farmaceutycznego
Autorzy petycji podkreślają, że nie można marginalizować pozycji, jaką pełni technik farmaceutyczny w aptece szpitalnej. Tymczasem wychodzi na to, że są właśnie marginalizowani, bo nie posiadają tak silnej reprezentacji na wyższych szczeblach, która dbałaby o jego interesy i postrzeganie zawodu, jak to ma miejsce w przypadku innych grup zawodowych: farmaceutów, pielęgniarek, położnych, diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów i innych.
"Zwracamy się z prośbą o sprawiedliwe potraktowanie naszego zawodu wśród zawodów medycznych zatrudnionych w szpitalach i zaszeregowanie go w punkcie 6 znowelizowanej tabeli płac" - napisali technicy.
Co na to ministerstwo zdrowia? Departament Dialogu Społecznego odpisał, że "ostateczny kształt regulacji ustawowej będzie znany po zakończeniu prac legislacyjnych nad procedowanym obecnie w Ministerstwie Zdrowia projektem ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych".
- Ten projekt w ramach procesu legislacyjnego zostanie przesłany do konsultacji publicznych i wówczas będzie również możliwe zgłaszanie uwag oraz w razie ich uwzględnienia weryfikacja proponowanych w projekcie rozwiązań - brzmi odpowiedź.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)