Technicy farmaceutyczni: będziemy zmuszeni zacząć negocjacje z poziomu ulicy

Autor: LJ • Źródło: ZZTF RP25 maja 2022 18:15

W przypadku nie uwzględnienia naszych postulatów będziemy zmuszeni zorganizować protest i z poziomu ulicy zacząć negocjacje - informują technicy farmaceutyczni w związku z brakiem zmian w tabeli płac tej grupy zawodowej.

Technicy farmaceutyczni: będziemy zmuszeni zacząć negocjacje z poziomu ulicy
Technicy farmaceutyczni chcą innego zaszeregowania w wyliczaniu wynagrodzeń Fot. AdobeStock
  • 1 lipca ma wejść w życie nowa tabela płac i podwyżki mają objąć m.in. lekarzy, pielęgniarki i położne, ratowników medycznych, opiekunów medycznych, farmaceutów, techników farmaceutycznych czy pracowników niemedycznych
  • Technicy farmaceutyczni chcą zaszeregowania w innej grupie. Posłowie Komisji Zdrowia nie uwzględnili ich postulatów
  • Aneta Klimczak: w przypadku nie uwzględnienia naszych postulatów będziemy zmuszeni zorganizować protest i z poziomu ulicy zacząć negocjacje

Negocjacje będą z poziomu ulicy?

25 maja w trakcie posiedzenia sejmowej Komisja Zdrowia doszło do pierwszego czytania projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach.

Procedowana ustawa ma wejść w życie 1 lipca i zgodnie z nową tabelą płac podwyżki mają objąć m.in. lekarzy, pielęgniarki i położne, ratowników medycznych, opiekunów medycznych, farmaceutów, techników farmaceutycznych czy pracowników niemedycznych.

Jaki był efekt dzisiejszych obrad? Jedyna poprawka dotyczącą wynagrodzeń, która została zaakceptowana w głosowaniu, dotyczyła techników elektroradiologów.

Podobny postulat przesunięcia w tabeli wysuwali technicy farmaceutyczni. Chcą zaszeregowania swojego zawodu w punkcie 6 znowelizowanej tabeli płac, a nie - tak jak jest obecnie - punkcie 7.

  • poz. 6. Fizjoterapeuta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, technik elektroradiolog, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony wymagający wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia; fizjoterapeuta, ratownik medyczny, technik analityki medycznej wymagający średniego wykształcenia albo pielęgniarka albo położna wymagająca średniego wykształcenia, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia - 0,94 - wynagrodzenie po 1 lipca 2022 r.: 5 322,78 zł brutto
  • poz. 7. inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-6 wymagający średniego wykształcenia oraz opiekun medyczny - 0,86 - wynagrodzenie po 1 lipca 2022 r.: 4 869,78 zł brutto

Jednak bez skutku. Dlatego Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych RP wystosował pismo do posłów sejmowej Komisji Zdrowia.

"W imieniu ZZTF RP chcę wyrazić swoje oburzenie w związku z nieuwzględnieniem przez Komisję Zdrowia poprawki dotyczącej zmiany zaszeregowania zawodu technika farmaceutycznego w tabeli współczynników pracy z grupy 7 do grupy 6" - czytamy w piśmie podpisanym przez prezes ZZTF RP, Anetę Klimczak.

"Mamy nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia zmieni swoje rekomendacje i w drugim czytaniu projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (druk 2268), przychyli się do naszych uwag. W przypadku nie uwzględnienia naszych postulatów będziemy zmuszeni zorganizować protest i z poziomu ulicy zacząć negocjacje" - napisano w piśmie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum