pwx/Rynek Zdrowia | 06-05-2019 20:39

Te opakowania leków mają być bardziej czytelne dla seniorów

Do aptek wprowadzane są nowe opakowania leków na receptę Grupy Polpharma, stworzone na podstawie badań z pacjentami i farmaceutami, które mogą pomóc zadbać o bezpieczeństwo pacjenta i zminimalizować ryzyko pomyłki farmaceutycznej.

Fot. mat. prasowe

Duża, wyraźna czcionka nazwy i dawki leku oraz zróżnicowanie kolorystyczne dawki, które są prostsze do odróżnienia dla starszych oraz słabowidzących osób - to główne cechy nowych opakowań leków Rx Grupy Polpharma. Na niektórych opakowaniach znajdują się także piktogramy ujmujące zastosowanie danych leków (ucho, nos, serce) zgodne z wytycznymi Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Produktów Biobójczych (URPL) - informuje Marta Gawrylik z Grupy Polpharma.

Takie oznaczenie umożliwia samodzielne przyjmowanie leków nawet pacjentom z lekkimi zaburzeniami poznawczymi. 

- Choroby przewlekłe dotykają 92,5% Polaków pow. 70 roku życia. Seniorzy ci cierpią przy tym średnio na 4 schorzenia jednocześnie, w tym: choroby układu krążenia, choroby płuc, nowotwory i cukrzycę. To oznacza, że pacjenci wymagający opieki sami muszą sobie radzić z przyjmowaniem wielu silnie działających leków. Bardzo ważne dlatego są wszelkie oznaczenia, które mogą im w tym pomóc - podkreśla prof. Tomasz Kostka, krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii.

Wedle badań od 10% do aż 30% pacjentów prosi farmaceutów o zapisanie dawki leku na opakowaniu. Nowe opakowania leków na receptę zawierają specjalną tabelę stosowania leku, umieszczoną na odwrocie opakowania. Dotyczy to wybranej grupy leków, których przyjmowanie związane jest ze ścisłym przestrzeganiem pór dnia. Przestrzeganie zaleceń lekarskich jest znacznie łatwiejsze, kiedy można zapisać porę przyjmowania konkretnego leku - nowe opakowanie daje możliwość czytelnego zapisania takiej informacji.

Według światowych badań aż 83% błędów popełnianych przez farmaceutów może zostać wyeliminowanych dzięki poradzie farmaceutycznej dotyczącej zapisania na opakowaniu leku zaleceń lekarskich z recepty. Zmusza ona aptekarza do ponownego przyjrzenia się lekom przed wydaniem. Stąd wprowadzone przez nas okienko komunikacyjne do uzupełnienia w aptece - podkreśla Monika Jasłowska z Grupy Polpharma.

Dla osób starszych i słabowidzących ułatwieniem jest czytelna nazwa leku i graficzne rozróżnienie dawek. Kluczowe informacje, takie jak nazwa leku, dawka oraz zawartość zostały umieszczone aż na 3 ściankach opakowania. To ważne, bo na świecie pomyłki wynikające z przyjęcia leku o podobnej nazwie stanowią jedną trzecią błędów w leczeniu. 

Powyższe rozwiązania nowej szaty graficznej zostały wypracowane na podstawie wielu wywiadów z farmaceutami i pacjentami. Tym samym obok bezpieczeństwa pacjentów, mogą zwiększać one komfort i bezpieczeństwo farmaceuty. Ułatwiają katalogowanie leków w aptece, pozwalają szybciej odnaleźć szukany lek, a przede wszystkim dzięki wyraźnemu rozróżnieniu nazwy i dawki leku minimalizują ryzyko pomyłki przy wydawaniu leku w aptece - podano w informacji prasowej przekazanej przez Grupę mediom.