Te badania diagnostyczne wykonasz w aptece LISTA
27 stycznia ma wejść w życie rozporządzenie Ministra zdrowia wskazujące na badania diagnostyczne, które będzie można wykonać w aptece. Wśród nich pomiar glukozy i cholesterolu.

- 27 stycznia wejdzie możliwość wykonywania w aptekach badań diagnostycznych
- Wykaz wymienia badania, w tym test antygenowy na obecność COVID-19, test stężenia glukozy we krwi i pomiar wskaźnika BMI i kontrolę panelu lipidowego
- Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 27 stycznia 2022 roku
Wykaz badań diagnostycznych do wykonania w aptece
Do publikacji skierowano projekt rozporządzenia w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę.
Dokument określa wykaz badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę.
Wykonywanie tych badań diagnostycznych ma odbywać się w warunkach przewidzianych do sprawowania opieki farmaceutycznej określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 97 ust. 5 oraz art. 98 ust. 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1977 i 2120).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 27 stycznia 2022 roku.
- test antygenowy w kierunku SARS-CoV-2
- badanie podstawowych paramentów życiowych: ciśnienie krwi, tętno, puls oraz saturacja krwi
- pomiar masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie, a także obliczanie wskaźnika BMI (ang. Body Mass Index) oraz stosunku obwodu talii do obwodu bioder (WHR – ang. Waist-Hip Ratio)
- test stężenia glukozy we krwi
- kontrola panelu lipidowego (cholesterol, frakcja HDL i LDL oraz trójglicerydy)
- szybki test do wykrywania grypy, stężenia białka C-reaktywnego, antygenu Streptoccocus z grupy A, Helicobacter – test z krwi
Wykonanie testu antygenowego przez farmaceutę jest możliwe po ukończeniu przez niego szkolenia teoretycznego w zakresie przeprowadzania tego badania, dostępnego na platformie e-learningowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Pozostałe badania farmaceuci będą mogli wykonywać po ukończeniu przez nich kursów kwalifikacyjnych.
Co może farmaceuta, a co diagnosta laboratoryjny
Jak napisano w uzasadnieniu, w projekcie wskazuje się podstawowe badania diagnostyczne, które mogą być wykonywane przez farmaceutę, na potrzeby wykorzystania ich wyników w opiece farmaceutycznej, którą farmaceuta będzie docelowo sprawował nad pacjentami apteki.
Celem jest też usankcjonowanie możliwości przeprowadzenia przez farmaceutów szybkich testów paskowych, które już dziś każdy pacjent może samodzielnie nabyć w aptece.
Nie jest natomiast wprowadzenie do aptek czynności diagnostyki laboratoryjnej, zastrzeżonej dla diagnostów laboratoryjnych, ale jedynie umożliwienie przeprowadzenia szybkich i prostych testów paskowych.
Ponadto, poza tymi testami, projekt rozporządzenia wprowadza również możliwość przeprowadzenia przez farmaceutów pomiaru ciśnienia krwi, tętna, pulsu, saturacji krwi oraz pomiaru masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie na potrzeby ustalenia BMI (ang. Body Mass Index) oraz WHR (ang. Waist-Hip Ratio, tj. stosunek obwodu talii do obwodu bioder).
Jak dodaje resort zdrowia, w Sejmie RP procedowany jest obecnie poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19, który zakłada wprowadzenie możliwości weryfikacji w miejscach pracy, na żądanie pracodawcy, od pracownika informacji o negatywnym wyniku testu na koronawirusa, który ma być finansowany ze środków publicznych. Wobec powyższego istnieje pilna potrzeba tworzenia nowych punktów do diagnostyki w kierunku SARS-CoV-2. Apteka ogólnodostępna jako placówka ochrony zdrowia publicznego, powinna zostać włączona w system wykrywania zakażeń.
DO POBRANIA
- dokument540439.pdf Prezentacja PDF • 0,22 MB
ZOBACZ KOMENTARZE (1)