Szybko rośnie liczba badań klinicznych
Zmiana w ustawie Prawo farmaceutyczne wpłynęła na wzrost liczby badań klinicznych. Ten pozytywny trend zaczął się w 2018 r. i obserwowany jest również obecnie - twierdzą eksperci.

Dotychczas na rynku, którego wartość to ok. 2 mld zł, roczna liczba badań klinicznych w Polsce wynosiła pomiędzy 400 a 450. W ubiegłym roku do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wpłynęło natomiast aż 527 wniosków. To najwyższa w historii liczba wniosków o rozpoczęcie badań klinicznych - podaje Puls Biznesu.
Także w 2019 r. do urzędu wpłynęło średnio o 20 proc. więcej niż w latach ubiegłych. Zdaniem przedstawicieli URPLWMiPB dzieje się tak dlatego, że zniesiono wymóg składania razem z wnioskiem podpisanych umów zawartych pomiędzy sponsorem a badaczem i ośrodkiem badawczym. Ta zmiana ułatwia przygotowanie niezbędnej dokumentacji, która musi wpłynąć wraz z wnioskiem o rozpoczęcie badań.
Badanie przeprowadzane dotychczas w Polsce dotyczyły trzeciej fazy badań klinicznych. Teraz przybywa bardziej skomplikowanych i wymagających badań wczesnych faz. Są to badania prowadzone w celu przetestowania eksperymentalnych substancji pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności.
Więcej: www.pb.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)