Szwajcaria: refundacja leczenia homeopatycznego wpisana do konstytucji

Autor: TVN24.pl/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2009 15:27

Czy homeopatia jest pełnoprawnym sposobem leczenia czy też jednym wielkim oszustwem? W Polsce zdania są podzielone. Ale np. Szwajcarzy wolni są od podobnych wątpliwości: wpisali refundację medycyny niekonwencjonalnej do swojej konstytucji.

Naczelna Rad Lekarska 4 kwietnia 2008 roku wydała oświadczenie, w którym „negatywnie ocenia zjawisko stosowania homeopatii i pokrewnych nienaukowych metod przez niektórych lekarzy”. Zdaniem NRL „stale narasta liczba dowodów oraz przekonanie środowisk naukowych w medycynie, że homeopatię należy zaliczać do nienaukowych metod tzw. medycyny alternatywnej, która proponuje stosowanie bezwartościowych produktów o niezweryfikowanym naukowo działaniu”. Ponadto popularyzacja homeopatii stoi ponoć w sprzeczności z Kodeksem Etyki Lekarskiej.

Minister zdrowia Ewa Kopacz pod koniec 2008 roku wezwała wprawdzie Naczelną Radę Lekarską do uchylenia jej krytycznego wniosku, jednak prezes NRL Konstanty Radziwiłł w lutym 2009 roku zdecydowanie odrzucił wezwanie. Sprawa do dziś pozostaje w martwym punkcie.

Tymczasem w Szwajcarii problem sporu o homeopatię nie istnieje. Po ogólnokrajowym referendum dostęp do tzw. medycyny komplementarnej, w tym także do homeopatii, w ramach podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego Szwajcarzy zapisali wręcz w swojej Konstytucji Federalnej.

– Wynik referendum szwajcarskiego jest odzwierciedleniem trendu obecnego w całej Europie. Pacjenci coraz częściej przedkładają naturalne sposoby leczenia nad leczenie chemiczne, a homeopatia cieszy się coraz większym zaufaniem i zainteresowaniem – donosi w swoim  oświadczeniu Polskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej.

Przemysł homeopatyczny ma się lepiej, niż dobrze. Przykładem jego sukcesu jest homeopatyczny lek na przeziębienie - Oscillococcinum. Wytwarza się go z ekstraktu z wątroby i serca dzikiej gęsi oraz ogromnych ilości wody. Homeopatia bazuje bowiem na idei, że woda posiada pamięć, dlatego substancja w niej rozcieńczana, nawet w proporcji 1 do 10 tysięcy nadal ma własności leczące. Chociaż w rzeczywistości tej substancji już tam nie ma.

W 1997 roku pismo U.S. News & World podało, że z jednej gęsiej wątroby można wyprodukować lek za około 20 milionów dolarów!

 
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum