Szumowski: w tej chwili napór na infolinię o dostępności leków trochę zelżał

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2019 13:53

Infolinia na temat dostępności leków w aptekach cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, początkowo obsługiwała tysiące pacjentów - powiedział w środę (24 lipca) minister zdrowia Łukasz Szumowski, odnosząc się do problemów z dostępnością do niektórych leków.

Szumowski: w tej chwili napór na infolinię o dostępności leków trochę zelżał
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Infolinia obsługiwała początkowo tysiące pacjentów. W tej chwili ten napór na infolinię troszkę zelżał - ocenił minister zdrowia. Dodał, że pacjenci, którzy mieli obawy związane z dostępnością leków w aptekach uzyskali informacje, których szukali.

Podkreślił, że w związku z kryzysem dostępności leków do ministerstwa nie wpłynęły żadne skargi od pacjentów, którzy nie mogli kupić leku przepisanego im przez lekarza.

- To jest rynek dosyć uregulowany specyficznie. My zresztą wspieramy rodzimą produkcję i wspieramy choćby innowacyjne produkty takie jak alokowanie blisko pół miliarda złotych na Instytut Technologii Medycznej, który ma wspierać programy badawcze związane z nowymi cząsteczkami. Więc musimy odbudowywać nasz rodzimy rynek, natomiast to na pewno jest zadanie nie na jedną kadencję - ocenił.

Dodał, że problem z brakiem leków to "problem globalny, a nie tylko problem Unii Europejskiej".

- Te braki w części krajów UE również się pojawiły. Stąd interpelacje posłów PE do KE. Jesteśmy w obszarze wspólnego rynku, w związku z tym te regulacje interwencyjne na wspólnym rynku są mocno ograniczone - zastrzegł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum