Szumowski: prawdopodobnie śladowe ilości szkodliwych substancji były w lekach z metforminą od dawna

Autor: JW/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2019 11:30

Jeżeli dowiemy się, że normy są przekroczone na tyle, że stwarzają zagrożenie, to lek zostanie wycofany. W tym momencie nie ma informacji, przez które trzeba by ten lek wycofać - powiedział w środę (4 grudnia) minister zdrowia Łukasz Szumowski tuż po spotkaniu zwołanym ws. farmaceutyków z metforminą, które mogą być zanieczyszczona silnie trującą N-nitrozodimetyloaminą (NDMA).

Szumowski: prawdopodobnie śladowe ilości szkodliwych substancji były w lekach z metforminą od dawna
Minister zdrowia Łukasz Szumowski Fot. PTWP

Minister zdrowia spotkał się m.in. z GIS, GIF, prezesem URPL, konsultantami krajowymi i szefem Narodowego Instytutu Leków.

- Mieliśmy spotkanie w szerokim gronie, także profesorskim. Powinniśmy tutaj mówić nie o zanieczyszczeniu, ale o skutku ubocznym syntezy - mówił po spotkaniu Szumowski.

- Pomimo, że prawdopodobnie śladowe ilości substancji znajdowały się w lekach od dawna, to leki mają korzyści zdrowotne - podkreślił.

"Uffff. Gratuluje jasności przekazu!" - skomentował te słowa na Twitterze Krzysztof Łanda, były wiceminister zdrowia.

Szumowski przestrzegł, że zaprzestanie przyjmowania leków może grozić poważniejszymi konsekwencjami niż ich dalsze przyjmowanie.

- Jeżeli dowiemy się, że normy są przekroczone na tyle, że stwarzają zagrożenie, to lek zostanie wycofany. W tym momencie nie ma informacji, przez które trzeba by ten lek wycofać - zaznaczył szef resortu zdrowia.

Jak zaznacza w komunikacie MZ, w zgodnej opinii ekspertów pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających metforminę.

"W przypadku uzyskania potwierdzonych informacji o zanieczyszczeniach występujących w konkretnych partiach leków Główny Inspektor Farmaceutyczny niezwłocznie wyda decyzję o wycofaniu ich z obrotu. Jest to standardowa procedura, która jest każdorazowo wdrażana w takich sytuacjach. Ze względu na bezpieczeństwo pacjentów przekazywanie tych informacji do aptek odbędzie się w ścisłej współpracy z Naczelną Izbą Aptekarską. Informacje o możliwym niepożądanym działaniu produktów leczniczych nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA), a do Ministerstwa Zdrowia nie zostały przekazane jakiekolwiek wytyczne EMA o wycofaniu leków ze sprzedaży ani o konieczności zaprzestania ich przyjmowania" - czytamy. 

Jak poinformował GIF, oficjalny komentarz zostanie przedstawiony po ustaleniu wspólnych, zharmonizowanych działań na forum krajowym i unijnym.

Dyskusja zorganizowana przez MZ odbyła się z udziałem:

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum