Szumowski o metforminie: informacja o takim efekcie ubocznym jest czymś zupełnie nowym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2019 13:21

Gdyby któraś partia leku okazała się wadliwa, zostałaby natychmiast wycofana - zapewnił w środę (4 grudnia) minister zdrowia Łukasz Szumowski. Podkreślił, że obecność nitrozoaminy w metforminie - leku przeciwko cukrzycy - to nie zanieczyszczenie, lecz efekt uboczny, o którym wcześniej nie wiedziano.

Szumowski o metforminie: informacja o takim efekcie ubocznym jest czymś zupełnie nowym
Wcześniej nie było wiadomo o efekcie ubocznym, jakim jest obecność nitrozoaminy w leku Fot. Archiwum

Dodał, że próbki leków od dawna bada Europejska Agencja Leków (EMA) i okazało się, że "w niektórych substancjach czynnych pojawiły się śladowe ilości nitrozoamin".

Przypomniał, że ogólnoświatowe badania trwają, a wyniki "nie są alarmistyczne, bo prawdopodobieństwo, że jest tam duże stężenie, jest małe, właściwie żadne". Może się okazać, że w niektórych seriach normy są przekroczone w niewielkim stopniu. Podkreślił, że w Polsce metody badawcza są takie same jak w laboratoriach w innych krajach i że one są w stanie wykryć zupełnie śladowe ilości substancji.

Zaznaczył, że wcześniej nie było wiadomo o efekcie ubocznym, jakim jest obecność nitrozoaminy w leku.

- Jest to nowa informacja. Gdyby było to wiadomo wcześniej, prawdopodobnie proces produkcji byłby inaczej zaprojektowany - zaznaczył. Dodał, że gdyby okazało się to konieczne, można też przestawić terapię na inny lek.

Tłumaczył, że nie ma informacji, które wskazywałyby na konieczność wycofania z rynku metforminy ani rekomendowania pacjentom, aby przestali przyjmować lek. Wręcz przeciwnie - jak podkreślił minister - pacjent odniesie większe korzyści, nadal przyjmując ten lek. Zauważył, że metformina ma działanie ochronne przed rakiem.

- Zgodnie ze stanowiskiem wszystkich konsultantów krajowych, gremiów międzynarodowych oraz instytucji i urzędów zajmujących się lekami polscy pacjenci powinni brać metforminę, ponieważ korzyści zdrowotne znacznie przeważają nad hipotetycznymi zagrożeniami - stwierdził Szumowski.

Wielokrotnie też zaznaczał, że ryzyko związane z odstawieniem tych leków może być groźne.

Szumowski podkreślił też, że nitrozoaminy są obecne w bardzo wielu miejscach wokół nas, w wielu produktach spożywczych czy codziennego użytku. - To nie jest tak, że ta substancja jest jakaś ekstraordynaryjna. Pytanie tylko, w jakim jest stężeniu - stwierdził.

Zapewnił, że nitrozoaminy w wielu seriach metforminy są w granicach normy. - Oczywiście normy są bardzo surowe, restrykcyjne. W bardzo wielu seriach metforminy te normy nie są przekroczone - zastrzegł.

Dodał, że "obecnie ani europejska agencja, ani nasze instytucje, które analizują i kontrolują bezpieczeństwo leków, nie mają danych, że należy ten lek wycofać z rynku ani zaprzestać jego sprzedawania w aptekach, ani zarekomendować, żeby pacjenci przestali go przyjmować".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum