×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

"Szkodliwe i nieetyczne zjawisko ordynacji amantadyny". Posłowie piszą do MZ

Autor: oprac. LJ • Źródło: Sejm29 grudnia 2021 09:23Aktualizacja: 29 grudnia 2021 09:46

Lekarze jakich specjalizacji wystawiają recepty na amantadynę i czy wśród wystawionych recept są też recepty farmaceutyczne? - pytają posłowie ministra zdrowia.

"Szkodliwe i nieetyczne zjawisko ordynacji amantadyny". Posłowie piszą do MZ
Mimo braku dowodów na skutecznośc amantadyny w COVID-19 i ograniczeń w reglamentacji, lek nadal jest przepisywany przez lekarzy w COVID-19 (fot. AdobeStock)
  • 10 grudnia 2021 r. weszło w życie obwieszczenie reglamentacyjne dotyczące leku Viregyt-K, ograniczające również jego ordynację do choroby parkinsona i dyskinez
  • Mimo to lekarze nadal przepisują amantadynę w COVID-19. Posłowie pytają o liczbę zrealizowanych recept na ten lek, by móc oszacować ten proceder
  • Zjawisko ordynacji amantadyny na COVID-19 oceniają jako "szkodliwe i nieetyczne

Od 10 grudnia amantadyna nie dla każdego. Są też ograniczenia ilościowe 

Chirurdzy wolą amputować stopę u chorego na cukrzycę niż ją leczyć? "Taka teza jest skandaliczna"

Posłowie: Marcelina Zawisza, Maciej Konieczny i Paulina Matysiak zapytali ministra zdrowia o recepty na amantadynę.

Jak przypominają posłowie, 10 grudnia 2021 r. weszło w życie obwieszczenie reglamentacyjne dotyczące leku Viregyt-K, ograniczające również jego ordynację do choroby parkinsona i dyskinez.

Posłowie chwalą ministra za to posunięcie i uznają je za "słuszne". Ale chcieliby jednocześnie dowiedzieć się, jaka jest skala przepisywania leku do stosowania w COVID-19.

"W związku z faktem, że Ministerstwo Zdrowia dysponuje danymi z systemów e-zdrowia, z pewnością jesteśmy w stanie oszacować skalę szkodliwego i nieetycznego zjawiska ordynacji amantadyny na COVID-19. Biorąc pod rozwagę, że stosowanie jej w zakażeniach grypą jest sprawą incydentalną, można spekulować, że lwia część przypadków ordynacji tego leku poza wskazaniami refundacyjnymi może dotyczyć właśnie stosowania amantadyny w zakażeniu koronawirusem" - zauważają posłowie.

Co z różnicowaniem opakowań leków? RPP interweniuje, przepisów brak

Posłowie pytają: ile recept zrealizowano?

Posłowie zapytali ministra, jak z dostępnych danych, wygląda przepisywanie recept na amantadynę:

  • Ile recept na lek Viregyt-K (EAN jak na liście leków refundowanych) zrealizowano w okresach 1.9.2021-9.12.2021 oraz 1.9.2019-9.12.2019 i ile opakowań tego leku wydano z aptek? Ile spośród tych recept było wystawionych “pro auctore” i “pro familiae”? Ile spośród tych recept było receptami farmaceutycznymi? Lekarze jakich specjalizacji wystawiali te recepty?
  • Ile recept refundowanych na lek Viregyt-K (EAN jak na liście leków refundowanych) zrealizowano w okresach 1.9.2021-9.12.2021 oraz 1.9.2019-9.12.2019 i ile refundowanych opakowań tego leku wydano z aptek? Ile spośród tych recept było wystawionych “pro auctore” i “pro familiae”? Ile spośród tych recept było receptami farmaceutycznymi? Lekarze jakich specjalizacji wystawiali te recepty?
  • Ile recept nierefundowanych na lek Viregyt-K (EAN jak na liście leków refundowanych) zrealizowano w okresach 1.9.2021-9.12.2021 oraz 1.9.2019-9.12.2019 i ile opakowań tego leku wydano z aptek? Ile spośród tych recept było wystawionych “pro auctore” i “pro familiae”? Ile spośród tych recept było receptami farmaceutycznymi? Lekarze jakich specjalizacji wystawiali te recepty?
  • Czy Ministerstwo Zdrowia planuje objąć reglamentacją również zamiennik - Amantix oraz Viregyt-K pochodzący z importu równoległego?

Maksymalnie 150 kapsułek na 30 dni

Od 10 grudnia br. ilość wydawanego na jednego pacjenta w aptece leku Viregyt-K (Amantadini hydrochloridum) jest ograniczona do nie więcej niż 3 opakowań po 50 kapsułek na 30 dni.

Wskazano też, że Viregyt-K, może być ordynowany i wydawany wyłącznie w następujących wskazaniach objętych refundacją:

  • choroba i zespół Parkinsona
  • oraz dyskineza późna u osób dorosłych - leczenie.

- Chcemy w pełni zabezpieczyć produkt dla pacjentów ze wskazaniami, czyli chorobą Parkinsona i dyskinezą późną u osób dorosłych. Niestety w ostatnim czasie, zbyt dużo tego produktu było sprzedawane poza wskazaniami medycznymi - wyjaśniał rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Mimo że nadal nie ma dowodów na skuteczność amantadyny w profilaktyce i leczeniu COVID-19, lek jest przepisywany do stosowania w zakażeniu koronawirusem.

Seria leku wycofana z obrotu. Leczy uzależnienie od nikotyny

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum