Szefowa KE wezwała firmy farmaceutyczne do honorowania zobowiązań dot. szczepionek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2021 15:35

W swym wtorkowym wystąpieniu na odbywającym się w formacie on-line tegorocznym Światowym Forum Gospodarczym (WEF) w Davos przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała koncerny farmaceutyczne, by honorowały swe zobowiązania dotyczące dostaw szczepionek przeciwko koronawirusowi.

Szefowa KE wezwała firmy farmaceutyczne do honorowania zobowiązań dot. szczepionek
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Unia Europejska i inni wsparli pieniędzmi budowę potencjału badawczego oraz potencjału produkcyjnego. Europa zainwestowała miliardy, pomagając w opracowaniu pierwszych w świecie szczepionek przeciwko COVID-19, w stworzeniu prawdziwego globalnego wspólnego dobra. A teraz spółki muszą zająć się dostawami. Muszą zrealizować swe zobowiązania. To dlatego uruchomiliśmy mechanizm przejrzystości eksportu szczepionek. Europa jest zdecydowana wnosić swój wkład. Ma to jednak również aspekty biznesowe - wskazała von der Leyen.

- Także jeśli chodzi o zakupy, postanowiliśmy pracować wspólnie. Ponieważ w naszym świecie globalnych łańcuchów dostaw zdrowie naszych obywateli jest równie ważne, jak gospodarcza odnowa - dodała szefowa KE.

Jak zaznaczyła, kierując się tymi samymi motywami UE wraz ze 186 państwami dostarczy w ramach prywatno-publicznego sojuszu na rzecz szczepienia COVAX miliony dawek szczepionek krajom uboższym.

- Podstawowa kwestia jest taka, że tylko pracując wspólnie - ponad granicami i ponad sektorami - możemy sprostać naszym globalnym wyzwaniom. Żadna prywatna spółka lub władza państwowa nie jest w stanie dokonać tego sama - podkreśliła von der Leyen. Jako partnerów UE w sojuszu szczepionkowym wymieniła WEF, Fundację Gatesów i organizację Global Citizen.

W jej opinii "tylko duch współpracy może pomóc nam w uporaniu się z wyzwaniami. Pandemia ujawniła ograniczenia niektórych naszych starych metod pracy. Ale jednocześnie stworzyła nowe, i to w rekordowym czasie. Weźmy na przykład szczepionkę, która miejmy nadzieję ochroni nas wszystkich przed COVID-19. To co zabiera zwykle od 5 do 10 lat, zostało dokonane w ciągu 10 miesięcy. Dlatego, że świat zjednoczył swe zasoby, naukowcy dzielili się swym dorobkiem i różni producenci pracowali razem".

W ub. tygodniu dostawy szczepionek do krajów UE ograniczyły firmy Pfizer/BioNtech, a w tym spółka AstraZeneca podała, że należy spodziewać się ograniczeń w dostawach jej szczepionki w najbliższych tygodniach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum