Szef aptekarzy do ministra zdrowia o zakazie reklamy aptek

Autor: NIA/Rynek Zdrowia • • 13 września 2013 15:47

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Grzegorz Kucharewicz, wystosował do ministra zdrowia pismo w sprawie zmian w przepisach ustawy - Prawo farmaceutyczne dotyczących zakazu reklamy aptek i ich działalności.

Szef aptekarzy do ministra zdrowia o zakazie reklamy aptek
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
"W związku z szeroko zakrojoną akcją propagandową przeciwników przepisów zakazujących reklamy aptek, punktów aptecznych i ich działalności samorząd aptekarski wyraża stanowczy sprzeciw wobec wszelkich działań zmierzających do zakwestionowania tego zakazu" - informuje szef NRA.

Prezes wspomina w liście o lobbingu, który "ma sprawiać wrażenie, że powstała szeroka koalicja domagająca się zmiany art. 94a ustawy - Prawo farmaceutyczne", dotyczącego zakazu reklamy aptek.

"Naczelna Rada Aptekarska stanowczo sprzeciwia się jakimkolwiek zmianom w przepisach ustawy - Prawo farmaceutyczne dotyczących zakazu reklamy aptek i ich działalności. Przepisy te są jasne i nie wymagają ani zmian, ani jakichś szczególnie skomplikowanych działań interpretacyjnych. Uważamy, że nie istnieją żadne merytoryczne przesłanki do prowadzenia reklamy aptek" - przypomina dr Kucharewicz.

Podkreśla, że "relacja pomiędzy pacjentem a farmaceutą wykonującym zawód zaufania publicznego musi być oparta na pełnym zaufaniu. Pacjenci nie mogą być narażeni na oddziaływanie reklamy, która zmierza przecież do zwiększenia spożycia leków, co nie jest obojętne dla ich zdrowia i życia. Prawidłowo rozumiane dobro pacjenta winno być zatem stawiane ponad korzyści przedsiębiorców. Lek to nie jest zwykły towar. (…) To jeszcze jeden argument przemawiający za tym, iż trzeba jak najszybciej przywrócić zasadę "apteka dla aptekarza bądź spółki aptekarzy".

Więcej: http://nia.org.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum